Míra neobsazenosti kancelářských a podobných budov dosáhla v USA rekordních téměř 20 procent a už se objevují hovory o další možné krizi. Situace vzdáleně připomíná tu z roku 2008, protože i teď za problémy stojí nemovitosti. Jen tentokrát nejde o nekvalitní hypotéky, ale o úvěry.
Ukazuje se, že tamní banky nejsou venku z problémů. Uplynul teprve rok od krachu Silicon Valley Bank, kterou následovaly Signature Bank a First Republic Bank. Jejich obchodní model neustál dlouhodobě vyšší úrokové sazby. V důsledku těchto událostí došlo k propadu amerických a následně i evropských akcií.
282 bank v problémech
Z přibližně 4000 amerických bank, které analyzovala poradenská společnost Klaros Group, má 282 vysokou míru expozice vůči komerčním nemovitostem a zároveň velké nerealizované ztráty po nárůstu úrokových sazeb. Výsledkem je, že stamiliardy dolarů nerealizovaných ztrát z nízkoúročených dluhopisů a úvěrů zůstávají v rozvahách bank. Spolu s potenciálními ztrátami, jaké nerentabilita komerčních nemovitostí přináší, jde o toxickou kombinaci.
„Domnívám se, že je to zvládnutelné, i když mohou existovat instituce, které tento problém značně stresuje,“ uvedla už v únoru na Výboru pro finanční služby Sněmovny reprezentantů ministryně financí Janet Yellenová.
Letos budou v USA splatné úvěry na komerční nemovitosti v hodnotě téměř bilionu dolarů. Roste skupina dlužníků, kteří mají problém včas splácet, a ratingová agentura Fitch očekává, že počet dlužníků klasifikovaných jako problémoví dosáhne téměř 10 procent. Většina bank považovaných za potenciálně problémové je menších, s aktivy pod 10 miliard dolarů. Takových je v nejrozvinutější ekonomice světa 265. Dál je v rizikové skupině 16 regionálních bank s aktivy mezi 10 a 100 miliardami USD. Pouze jediná je nad uvedenou hranicí.
Problémy s úvěry na komerční nemovitosti mají i některé banky v Japonsku a Německu. Tam se hovoří o slabosti realitních trhů.
„Kdyby šlo jen o desítky menších bank v potížích, všechny by byly zrušeny a problémy by byly vyřešeny,“ řekl spoluzakladatel společnosti Klaros Brian Graham pro CNBC. „Když se s těmito problémy potýkají stovky bank, pohybují se regulační orgány na tenkém ledě.“
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později