Nabídku a poptávku řeší především ekonomie, avšak za určitých okolností mohou ovlivňovat i právo. Například v období kolonizace západu Spojených států byla na osidlovaných územích velká poptávka po právních institutech a ta přivábila různé svébytné strážce spravedlnosti. Její výkon tito oportunističtí dobrodruzi vnímali především jako obchodní příležitost.
Patrně nejslavnějším z těchto hlídačů pořádku byl smírčí soudce a výčepní Roy Bean, zosobněné a samozvané „jediné právo na západ od řeky Pecos“. V oblasti dnešního jihozápadního Texasu vybudoval soudní systém, kde jeho slovo bylo zákonem, a dokázal, že i výkon práva může být výnosným byznysem. Díky excentrickému vystupování a nepředvídatelným verdiktům se stal proslulou a populární figurou z éry Divokého západu.
Kriminálník obchodníkem se spravedlností
Podivuhodná kariéra rodáka ze státu Kentucky v soudnictví začala v roce 1882, kdy téměř šedesátiletý Bean opustil San Antonio a odstěhoval se do západního Texasu, kde se právě stavěla železnice, s cílem vybudovat nálevnu. Se zákonem měl zkušenosti takříkajíc z druhé strany. Od mládí byl popotahován pro různé výtržnosti, dopustil se i vážnějších zločinů, zejména zabití v soubojích. Za občanské války byl členem konfederačních marodérských tlup.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později