Je tomu přes třicet let, kdy si lidé po Listopadu rádi představovali, že svobodu a demokracii máme takříkajíc v krvi a se zlatýma českýma rukama se během let domůžeme náležitého blahobytu. Většina soustředila své úsilí do materiální oblasti a celkem i uvěřila tomu, že záležitostem nemateriální povahy se můžeme věnovat teprve tehdy, až si na ně vyděláme. Rádi uvěřili tomu, že o zásadních věcech rozhodnou odborníci a ostatní budou jejich pokynů následovat. Samozřejmě viděli, že naše země je poničená téměř ve všech oblastech života.

Výjimek nebylo mnoho a za jednu z nich bylo považováno naše školství. Ve víru proměn společnosti si veřejné mínění cenilo stability školského systému, autority učitelů i zavedené disciplíny. Někteří měli dokonce pocit, že uvolněné poměry a liberální pravidla v západních školách není vhodné následovat.

Školy u voleb

Trvalo zhruba deset let, než si veřejnost uvědomila, že skutečnost je složitější, že desetiletí totalitních režimů rozložila hodnotové základy společenského života hlouběji a subjektivní rozvojový potenciál ochromila výrazně hlouběji, než si představovali. Bylo stále jasnější, že chceme‑li do budoucna obstát, bude nutné přikročit i k podstatným změnám ve školství. Tak se o důležitosti školství začalo mluvit ve volebních programech většiny politických stran a školství bývalo označováno za společenskou prioritu. Lehce se to píše kolem dokola, obtížněji vtěluje do „koncepcí“ a nejhůře se to prosazuje do praxe.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.