Umělá inteligence typu ChatGPT i zkušenosti z koronavirové pandemie přivedly do vztahů mezi firmami a jejich zaměstnanci naplno digitalizaci. Mnohdy i nad rámec toho, co umožňuje zákon. „Právo vždycky kulhalo a bude kulhat za vývojem společnosti. Málokdy se stává, že by dokázalo nastavit trend,“ upozornil v podcastu Change Makers advokát Taylor Wessing Pavel Juřička. Doběhnout digitální realitu se pokouší podzimní novela zákoníku práce. Otvírá například cestu k elektronickému podepisování dohod a smluv. I po ní ale zůstává řada bílých míst, a to například u jednostranných jednání typu výpověď z práce. Zákony také zatím zcela ignorují experimenty zaměstnanců s už zmíněnou umělou inteligencí. Limity jejího využití si tak musí každá firma nastavit po svém. „Dokážu si představit, že zaměstnancům, kteří pracují s citlivými informacemi, kde by riziko z případného úniku dat bylo velké, mohlo by položit celou společnost, by se využití umělé inteligence úplně zakázalo,“ říká Juřička. Jde přitom o důležitou věc. Umělá inteligence se totiž na zadaných informacích a datech učí, nejde tak jasně říci, kdy důvěrné informace z jedné firmy použije ve výstupu pro někoho jiného.

V podcastu se dále dozvíte:

  • Jak výrazně digitalizace v pracovněprávních vztazích v posledních letech nabrala na obrátkách?
  • Měli by zaměstnavatelé znejistět a nastavit experimentům s umělou inteligencí limity, aby se v budoucnu nedivili, že platí člověka, ale místo něj pro ně pracuje robot?
  • Počet velkých firem využívajících aplikace vzrostl za pět let o 47 procent. Do jaké míry to zvedá požadavky na zabezpečení technologií?
  • Během koronavirové pandemie se rozmohl trend ‚jsem v práci, ale pracuji třeba z apartmánu ve Španělsku nebo ještě dál‘. Jaké nároky to klade na zaměstnavatele?
  • Jak moc by se ve světle toho měly podniky zajímat o to, odkud jejich lidé pracují?
  • Jak bude digitalizace práce postupovat v dalších letech? A jak na ni bude muset reagovat právo?

Change Makers vznikají ve spolupráci týdeníku Ekonom a advokátní kanceláře Taylor Wessing.

Moderuje Alžběta Vejvodová, zástupkyně šéfredaktora týdeníku Ekonom.

Podcast je k dispozici na Spotify, Spotify for PodcastersApple Podcasts a Google Podcasts.

Související