Nejčastějším důvodem, proč Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ukládá sankce také obcím, jsou takzvané loterijní vyhlášky. Jimi státní správa může narušit hospodářskou soutěž úplně stejně jako soukromá společnost. Předpisy, které regulují provoz hazardních her na území obcí, jsou problematické zejména vymezováním přesných adres, na kterých může být zřízena herna. Může jít o bezdůvodné zvýhodnění nebo naopak poškození soutěžitele, případně taková obecní nařízení vyloučí soutěž na konkrétním trhu úplně.
Podle slov předsedy ÚOHS Petra Mlsny vedl úřad od roku 2015 v souvislosti s loterijními vyhláškami necelé dvě desítky řízení. Většinou skončila udělením pokuty pohybující se v rozmezí od několika desítek tisíc korun až po více než dva miliony v případě Prahy. „Úřad určí základní částku pokuty na základě velikosti obce či města, závažnosti a doby trvání přestupku, případně zohledňuje další přitěžující nebo polehčující okolnosti,“ poukazuje na to, že zákon určuje maximální výši pokuty 10 milionů korun.
Právě hlavní město bylo v poslední době v souvislosti s loterijními vyhláškami nejvíce vidět. Krátce po sobě předseda ÚOHS potvrdil dvě pokuty v souhrnné výši více než pět milionů korun za uplatňování vyhlášky platné v letech 2012–2021. Kvůli první se město obrátilo na správní soud, aby věc posoudil. Právní kroky chystá i v případě druhé pokuty ze září tohoto roku. „Proti rozhodnutí opět budeme podávat žalobu. Chceme si obhájit právo na samosprávu. Pokutu nicméně uhradíme,“ uvedl v tiskovém prohlášení pražský radní pro majetek, legislativu a transparentnost Adam Zábranský.
V pořádku není ani odlišný režim regulace hazardních her v různých městských částech. Nulová tolerance vůči hazardu na jejich území je problematická.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později