Systém ultra nízkoemisních zón v Londýně umožňuje v určených částech města vybírat poplatky od řidičů s nevyhovujícími vozidly. Vyvolává hodně rozpaků a značné pobouření. Do debaty o legálnosti tohoto postupu se nově v létě zapojil i advokát Nick Freeman. Tvrdí, že vyměřený poplatek či pokuta jsou právně napadnutelné vzhledem k absenci cedulí upozorňujících na vstup do nízkoemisní zóny.
Na právníkově kritice by za normálních okolností nebylo nic mimořádného, avšak vzhledem k Freemanově pověsti má vedení města důvod k obavám. Advokát, který si během desítek let své praxe vysloužil od bulvárního tisku přezdívku Mr. Loophole (do češtiny by se přezdívka nejspíše překládala jako pan Klička – pozn. red.), založil svou činnost na využívání nejrůznějších mezer v zákoně. Freeman si svou přezdívku dokonce nechal zaregistrovat jako ochrannou známku a za svou kariéru dokázal pomocí různých právních obezliček dostat z problémů se zákonem řadu známých herců, zpěváků a sportovců. Sám se stal celebritou, tak jako je zároveň i uznávanou autoritou v oblasti britského dopravního práva.
Využívání různých mezer v paragrafech není jen Freemanovou doménou. V historii lze narazit na větší množství příkladů, kdy děravý zákon umožnil obejít zamýšlené regulace a autor právní kličky rychle zbohatl.
Ztroskotání na moři i v daňových předpisech
Vyhýbání se daňovým pravidlům je jedním z nejtypičtějších příkladů, nicméně i tyto poměrně běžné snahy mohou mít velmi specifickou formu. V období napoleonských válek se Velká Británie snažila obejít francouzskou kontinentální blokádu posílením obchodu s britskými koloniemi v Kanadě. Britové tak například odstranili veškeré daňové zatížení obchodu s kanadským dřevem ve snaze nahradit výpadky dovozu této strategické suroviny z baltských krajin.
Britský předpis obsahoval podstatnou mezeru: daňová povinnost se vztahovala pouze na dřevo, které bylo po moři převáženo jako zboží.
Britské snahy v této oblasti byly až příliš úspěšné, takže i po Napoleonově konečné porážce zaplavovalo anglický trh levné zámořské zboží. Ve snaze omezit příval kanadských surovin a znovu obnovit baltské obchodní cesty zrušila britská vláda daňové úlevy pro import ze severoamerické země a zavedla jednotnou vysokou daň na dovoz dřeva do Velké Británie.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později