V červenci podala americká komička a spisovatelka Sarah Silvermanová spolu s dalšími dvěma autory žalobu na společnosti OpenAI a Meta kvůli údajnému porušení autorských práv. Mělo spočívat v tom, že systémy umělé inteligence vyvíjené uvedenými firmami se měly učit i pomocí nelegálně získaných datasetů obsahujících jejich literární díla. Soudy tak dostaly nový úkol: vyrovnat se s dosud právně neregulovanými situacemi.
Umělá inteligence zvládne nejen sepsat shrnutí či rozbor slovesného díla, ale vytvoří i text ve stylu konkrétního autora s použitím jazyka pro něj typického. S pomocí literárních děl se zároveň učí, trénuje a rozvíjí. To by ukazovalo na možnost, že porušuje autorská práva. Jenže se ukazuje, že první žaloba tohoto druhu má malou šanci na úspěch.
Proti ní stojí rozhodnutí Nejvyššího soudu Spojených států z roku 2016. V řízení namířeném proti službě Google Books soudci zamítli odvolání žalobce, profesní organizace spisovatelů, a uvedli, že využívání knih transformativním způsobem, například k vytváření úryvků či výcvikového softwaru, spadá do režimu dovoleného užití a autorská práva neporušuje. Soud tak v řízení, které s umělou inteligencí nesouviselo, vytvořil silný argument, který vývojáři AI mohou při dnešních sporech využít.
Soud v USA se nedomnívá, že je tvrzení žalobkyň ohledně poškození autorských práv věrohodné, jelikož mezi obrazy vytvořenými umělou inteligencí a obrazy vytvořenými autorkami není zjevná podobnost.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později