Na insolvenčním trhu je živo. Přestože se zatím nenaplnily černé scénáře z minulých let, které varovaly před velkým nárůstem bankrotů, některé sektory se už ocitly v ohrožení. Od loňského léta přibývá zejména emitentů dluhopisů a alternativních finančních fondů, které končí v insolvenci, či dokonce v konkurzu. Krachy firem, jako je výrobce ekologických paliv Český průmyslový holding nebo investiční skupina WCA International, zasáhly tisíce lidí. Jde přitom jen o špičku ledovce. V insolvenci v poslední době skončily desítky menších společností.
Naposledy v polovině července vyhlásil soud insolvenci investiční skupiny Premiot Group. Holdingová společnost tak následovala svou dceru, která je v insolvenci už od jara. „Ze zpráv plyne, že další společnosti ze skupiny Premiot jsou v prodlení se splácením jistin i kuponů dluhopisů. Nadto jsou některé významnější pohledávky zajištěny směnkami avalovanými dlužníkem, problémy s platební schopností tak prostupují celou skupinou Premiot,“ uvádí se v insolvenčním návrhu podaném kanceláří KLB Legal.
Podle KLB Legal peníze získané z prodeje dluhopisů, které vydávaly jednotlivé firmy ve skupině, Premiot přesouval mimo původní emitenty. V tuto chvíli není ani jasné, zda je skutečně použil na investice do developerských projektů, jak sliboval věřitelům.
„Emitenti využili rozvolněných podmínek emise dluhopisů, které se však v roce 2020 zpřísnily, a tím urychlily pád leckdy nekalých investičních fondů. Zároveň se jedná i o určitou naivitu investorů, kteří investovali své prostředky do společností, o kterých nemohli mít dostatečné informace,“ vysvětluje insolvenční správkyně a jednatelka společnosti InsolCentrum Jarmila Veselá.
Právě emitenti dluhopisů ale patří k dlouhodobě ohroženým společnostem. Jejich fungování dlouho nahrával vysoký investiční apetit Čechů a snaha najít vysoké zhodnocení v dobách, kdy výnosy z tradičních bankovních investičních a spořicích nástrojů byly nízké.
Už tehdy přitom před riziky podobných investic varovala Česká národní banka. Z analýzy společnosti Surveillingence vyplývá, že v insolvenci skončila až jedna desetina všech emitentů, kteří vydali dluhopisy v období od ledna 2013 do konce srpna 2022. Zůstaly za nimi tisíce větších i drobných věřitelů.
Insolvenčních návrhů je méně než loni. Firmy se očišťují jinými způsoby. Vyjednávají s bankami a hledají nové majitele.
„Bohužel je míra uspokojení věřitelů v případech tohoto typu velmi malá. Prostředky byly často spotřebovány velmi neefektivně, místy došlo přímo k trestněprávnímu jednání,“ upozorňuje advokát kanceláře Allen & Overy a Ekonom Legal Garant pro oblast insolvencí Petr Sprinz.
Například jedna z nejviditelnějších kauz v oboru alternativních investic – případ Arca, který vygeneroval dluhy ve výši 20 miliard korun – se táhne už od roku 2020. A zatím stále nespěje ke konečnému uspokojení věřitelů. Případ komplikují složité majetkové vztahy – holding totiž má mezinárodní strukturu čítající zhruba 200 firem. Trvalo také řadu měsíců, než vůbec soud vyhlásil úpadek holdingu a svolal schůzi věřitelů. Odsouhlasený reorganizační plán byl po čase opět zrušen, a celý insolvenční proces tak začal prakticky od začátku.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později