Podle statistik Světové banky z roku 2020 trvá stavební řízení v Česku průměrně 246 dnů, což zemi podle rychlosti vyřízení řadí na 156. místo mezi necelými dvěma sty zkoumanými státy. Na potřebě změny se shoduje takřka celá společnost, její podoba je však dlouhodobě předmětem politických bojů. Nový zákon v příštím roce nabude účinnosti, jenže se částečně míjí s původním cílem – zrychlit a zjednodušit řízení. Více než pět let legislativních prací celou materii spíše znepřehlednilo.
Původní návrh předložený parlamentu proces skutečně podstatným způsobem zrychloval, zjednodušoval a odstraňoval byrokratickou zátěž. Zároveň byl napadán kvůli tomu, že jde až příliš na ruku developerům a nepřiznává dostatečnou ochranu památkám, životnímu prostředí ani starousedlíkům žijícím v blízkosti plánované výstavby. Terčem kritiky byl i významný podíl Hospodářské komory České republiky na návrhu zákona.
Poslanecká sněmovna v červnu 2021 zákon přijala v kompromisním znění. Nesouhlasil s ním Senát, kritizovali jej jak opoziční poslanci, tak někteří z tvůrců původního návrhu. Ještě před nabytím účinnosti, v březnu 2023, přijala vláda složená ze stran tehdejší opozice věcnou novelu a již přijatý zákon podstatným způsobem změnila. Zároveň posunula jeho účinnost na rok 2024.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později