V moderní kapitalistické společnosti si rádi myslíme, že největšího úspěchu dosáhnou lidé, kteří si to nejvíce zaslouží – ti nejchytřejší, kteří nejvíc pracují. Je ale skutečně právě inteligence tím rozhodujícím ukazatelem? Přesně to se rozhodl zjistit tým výzkumníků z institucí ve Švédsku a Nizozemsku. Ve své studii, která byla koncem ledna zveřejněna v časopise European Sociological Review, vědci zkoumali, jak korelují kognitivní schopnosti s ročním výdělkem švédských mužů.
Badatelé využili toho, že ve Švédsku již po desetiletí funguje povinná roční vojenská služba, přičemž součástí přijímacího testu je podrobné vyšetření kognitivních schopností rekrutů. Výzkumníci použili údaje skoro 60 tisíc mužů z tohoto vyšetření a porovnali je s jejich budoucím průměrným ročním výdělkem.
Jak se dalo očekávat, ukázalo se, že inteligence silně koreluje s vyššími příjmy. Na samém vrcholu příjmového žebříčku – tedy v případě pěti procent nejlépe vydělávajících osob – však kognitivní schopnosti stoupat přestanou, a dokonce mírně klesají. „Po překročení určité hranice mzdy již vyšší mzda nevypovídá o kognitivních schopnostech,“ shrnuli autoři studie.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později