Vysoká inflace a s ní spojené vysoké úrokové sazby globálně zdražily firmám financování a projekty. Technologické firmy, které často nejsou výdělečné, se musely omezit a giganti jako Facebook, Meta, Amazon, Zoom se po celém světě rozloučili s tisícovkami pracovníků, aby snížili náklady. Podobně se zachovaly i některé start‑upy působící v Česku. Najednou je na trhu práce dost kvality.
„Mnoho společností se dostalo do fáze, kdy musí rapidně snížit náklady, aby byly schopny prodloužit svou runway, aby dosáhly milníků potřebných pro další financování,“ říká Adam Ďurica, Investment Manager venture capital fondu Zero One Hundred, který chce v příštích letech do mladých inovativních firem ze střední a východní Evropy investovat 60 milionů eur.
Zkrácená vzletová dráha
Způsob, jakým se dnes firmy snaží náklady osekat, je všude podobný. V první fázi ochlazování trhu začaly nejprve snižovat položky nesouvisející s hlavní činností – drahé kanceláře, cestování, hotely nebo příspěvky zaměstnancům. Pokračovaly snižováním výdajů na marketing nebo PR. Dochází i na redukci týmu. Web Czechcrunch uvedl, že koncem loňského roku oznámil propuštění více než 140 lidí původem estonský Pipedrive, který má v Praze vývojářský tým. Už na podzim zahájil propuštění asi pětiny lidí i domácí Productboard.
Podle Ďurici lze očekávat, že tento trend bude krátkodobě ještě pokračovat, protože start‑upy potřebují dosáhnout na překlenovací financování, tedy „prodloužit runway“. To je výraz pro dobu, na jakou má firma ještě peníze, než jí dojdou. Rozhoduje se, jestli se „letadlo“ vznese, nebo se rozseká na konci vzletové plochy.
Na trhu obecně vládne nejistota, plány firem jsou méně ambiciózní, škrtá se v nákladech a trh celkově přibrzdil.
„Na trhu obecně vládne nejistota, což vede ke škrtání nákladů a celkově přibrzďuje trh. Plány jsou méně ambiciózní. V našem sektoru vidíme, že některé firmy omezují náklady a po dlouhé době se sahá i do IT,“ připouští Filip Mikschik, zakladatel webu StartupJobs, který v oboru zprostředkovává nabídky práce.
Vývoj platů ve start-upech (rok 2019)
Od garážových projektů ke kariérním
Pro jiné firmy to je na druhé straně skvělá příležitost získat do svých řad talenty. „Počet zájemců o práci ve start‑upech v květnu meziročně stoupl téměř o polovinu na současných 57 tisíc. Nejčastěji, ve 31 procentech případů, se zájemci hlásí na pozice v IT. Jen letos se jich přihlásilo více než 28 tisíc, což znamená meziroční nárůst o více než polovinu,“ říká Mikschik. Po IT se uchazeči ve start‑upech nejvíc zajímají o pozice v marketingu a obchodu, dohromady to dává asi 30 procent zájemců.
Mikschik na statistice dokládá, že zdravým firmám se otevírají možnosti si vybrat z širšího spektra zájemců. Podle něj lidé již start‑upy nepovažují jen za garážové projekty, nýbrž pro ně mohou znamenat kariérní cestu. Někdy se schopný pracovník během pár let dostane k výdělkům, na něž by v korporátu čekal násobně déle. Oproti klasickému byznysu technologické, progresivní firmy nabídnou i něco navíc. Mezi nejžádanějšími benefity podle dat Startups.cz stojí flexibilita, home office a na třetím místě takzvaný remote, tedy možnost pracovat třeba z druhé půlky zeměkoule.
Teď je nejlepší čas vybrat ty pravé
Tento stav ale nemusí vydržet dlouho a okno příležitosti, kdy je větší podíl zájemců, se může pomalu zavřít. Mikschik radí využít šanci, jak to jde. „Zatímco v dubnu přišlo velké utlumení a květen jej potvrdil, teď v červnu už vidíme lehké nastartování. Nicméně je před námi léto, takže větší boom očekáváme až v druhé polovině srpna a k zářijové náborové sezoně vzhlížíme s pozitivním očekáváním.“
Jako dobrou vidí situaci i Jiří Halbrštát, expert na trh práce společnosti Manpower. „Když se podíváme na český IT trh práce jako celek, vidíme na něm, že většina propuštěných ajťáků okamžitě nastoupí na jiné místo. Počet neobsazených míst v IT je obrovský,“ říká manažer náboru a marketingu s doplněním, že stále více lidí chce opustit velké korporace a najít si místo právě tady.
Některé start‑upy nábor nikdy nezastavily. „Máme štěstí, že s odezněním pandemie se naší firmě daří lépe než kdy předtím. Lidé chtějí cestovat a naše platforma stále roste, i přes nejisté makroekonomické vyhlídky,“ říká Tomáš Vocetka, technický ředitel společnosti Omio, která se zabývá vyhledáváním a srovnáváním cen letenek a jízdenek pro vlakovou a autobusovou dopravu. „Do našeho pražského vývojového centra nabíráme primárně vývojáře, na backendové i frontendové pozice. Nejvíc by se nám aktuálně hodili odborníci na Javu.“
Vývoj platů ve start-upech (rok 2022)
Podobně pozitivní je i tuzemská společnost SatoshiLabs, která stojí například za populární bitcoinovou peněženkou Trezor. „Navzdory klesajícímu trhu, který je teď v našem oboru, jsme neměli potřebu nábory zastavit. Spíš naopak. Aktuálně hledáme vhodná řešení pro posílení našich týmů a stále otevíráme nové pozice. Vnímáme tuto fázi jako možnost připravit se na další růst trhu, který do dvou let očekáváme,“ říká Nina Šikulová, vedoucí HR týmu této kryptospolečnosti.