Začíná 18. ročník soutěže Nápad roku, nejstaršího startupového klání v Česku. Projekt hledá začínající technologické firmy, které chtějí získat nejen investici, ale i přístup k síti investorů, poradců a firemních partnerů. Přihlášky je možné podávat do 10. května. Ekonom je jedním z mediálních partnerů.

Soutěž dlouhodobě slouží jako vstupní bod pro firmy ve velmi rané fázi vývoje. Přesněji řečeno: účastnit se mohou projekty, jejichž produkt nebo služba není na trhu déle než dva roky. Hlavními lákadly jsou možnost získat investici až 50 milionů korun, mentoring od zkušených podnikatelů a zapojení do pilotních projektů s firmami jako Škoda Auto nebo Microsoft. Na rozdíl od jiných soutěží není výše investice vázaná na umístění.

Soutěží dosud prošlo přes 2500 firem a některé z nich – například Kiwi.com, Apify nebo Carebot – později uspěly i na zahraničních trzích. „Český startupový ekosystém zaměstnává už více než 160 tisíc lidí, generuje vysoce nadprůměrné platy a pomáhá budovat dobré jméno České republiky ve světě. Jsem nesmírně zvědavý, jaké zajímavé zakladatele a nápady poznáme díky letošnímu ročníku,“ říká zakladatel soutěže Martin Kešner.

Součástí soutěže jsou i tematické kategorie. Pojišťovna Kooperativa ocení projekty v oblasti prevence a bezpečnosti, Microsoft nabídne konzultace i kredity na své služby. Jiné týmy budou mít zase možnost ověřit svůj koncept v praxi ve spolupráci se Škodou Auto. Nejlepší projekty se nakonec představí před širším publikem na zářijovém galavečeru.

Minulí vítězové

Vítězové posledních ročníků ukazují rostoucí zaměření na zdravotnické technologie a umělou inteligenci. Loňská vítězná aplikace Kardi AI nabízí možnost sledovat srdeční aktivitu přímo z domova – při běžné činnosti i spánku – a pomocí AI identifikuje potenciální rizika, která může uživatel sdílet se svým lékařem. Kardi AI byla vybrána i do letošní desítky Inovátorů roku, které vyhlásily HN na začátku dubna.

V roce 2023 uspěla firma Maia Labs s řešením pro přesnější a rychlejší endoskopická vyšetření, rok předtím si porotu získal Carebot, který využívá strojové učení k analýze rentgenových snímků plic. Vítěz roku 2021, Aireen, vyvinul nástroj pro diagnostiku chronických nemocí z oční sítnice. I Carebot a Aireen ocenily v minulosti HN jako Inovátory roku. K dřívějším úspěšným projektům patří také SprayVision, který optimalizuje lakovací procesy ve výrobě, nebo Miomove – stélka do bot vybavená senzory, která pomáhá s analýzou došlapu při chůzi a běhu.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.