Pouhých 12 procent Čechů má naspořen nebo investován alespoň desetinásobek měsíčních příjmů domácnosti. Více než čtvrtina (celkem 27 procent) nemá žádnou dlouhodobou rezervu, a každý pátý Čech se dokonce ani nesnaží spořit. Většinou to ale nedělají proto, že by byli nezodpovědní. Jak vyplývá z průzkumu Index finančního zdraví, čtyři pětiny z těch, kteří si rezervu netvoří, nemají v současnosti dostatečně vysoký příjem nebo se jim zvedly rodinné výdaje.
Z průzkumu lze zároveň vyčíst, že z lidí v Česku, kteří si nějakou dlouhodobou rezervu tvoří, má 36 procent našetřeno méně než sto tisíc korun, a 18 procent dokonce méně než 50 tisíc korun. Což je samozřejmě suma, která žádné delší období bez příjmu pokrýt nedokáže.
Z výše uvedeného vyplývá, že naprostá většina lidí v naší zemi si v současnosti na důchod nešetří, respektive šetřit nedokáže. Co to bude znamenat pro budoucnost? Vzhledem k tomu, že v roce 2040 budou senioři starší 65 let tvořit čtvrtinu celkové populace v zemi, tedy obrovskou voličskou skupinu, troufám si tvrdit, že nehrozí, že by na penze nebyly peníze. Bohužel ale nebudou na něco jiného. Trochu se bojím, že to zase bude školství.
Přeji pěkné čtení.