Programovat se naučil v osmi letech. Teď je mu osmatřicet a jeho majetek se odhaduje na stamiliony dolarů. To je Sam Altman, hlava společnosti OpenAI, která vede technologickou revoluci 21. století. Její nástroje umělé inteligence, jakými jsou jazykový model ChatGPT pro vytváření textů či Dall‑E 2 pro tvorbu obrázků, pomohly této revoluci rozhořet se především tím, že tvůrci dali své produkty do rukou veřejnosti volně k užívání.

Altman v minulosti přiznal, že jeho dlouholetým snem byla budoucnost, v níž počítače umí komunikovat a učit se jako lidé. Jak napsal list The Wall Street Journal, jedna z jeho nejjasnějších vzpomínek na dětství je, jak sedí dlouho do noci ve svém pokoji na předměstí St. Louis a hraje si s počítačem Macintosh LC II, který dostal k osmým narozeninám. A tu mu náhle došlo: „Jednoho dne se počítač naučí myslet“.

V posledních měsících udělal novodobý revolucionář více než kdokoli jiný pro to, aby tuto budoucnost naplnil – a komercionalizoval. Společnost OpenAI v listopadu zpřístupnila ChatGPT, jazykový model se schopností vytvářet texty podobné lidskému psaní. Ihned se stal jedním z nejvirálnějších produktů v historii technologií. Dnes má podle posledních dat více než 100 milionů uživatelů a stránky Openai.com zaznamenají měsíčně kolem miliardy návštěv. Což snese těžko nějaké srovnání. Mety jednoho milionu uživatelů dosáhl tento produkt asi za pět dní. Například Instagramu v minulosti trvalo zhruba dva a půl měsíce, než nalákal stejné množství uživatelů, respektive stažení, a videostreamovací služba Netflix se tam dostala, když už fungovala 3,5 roku.

AI se musí regulovat

Minulé úterý Altman vypovídal před výborem amerického Kongresu o své společnosti a o rozmachu umělé inteligence. Do závodu naskočily snad všechny velké společnosti – jako Microsoft (investoval právě do OpenAI), Google a další. Zákonodárci řeší, jak tuto novou technologii regulovat – jednak kvůli všemožným rizikům, ale i pro zachování konkurence v odvětví.

Jako chlapec vytušil, že by se počítač mohl naučit myslet. Dnes je vývojem umělé inteligence její tvůrce znepokojen.

Jeho lídr regulaci vítá. „Měla by být vytvořena nová vládní agentura, která bude dohlížet na bezpečnost umělé inteligence,“ prohlásil před politiky. Změnu připodobnil k revoluci, jakou přinesl knihtisk, a vyzval k nezávislým auditům a zavedení licenčního režimu. Podle jeho představ by technologie měly být opatřeny varováním, jaká představují například nápisy na obalech potravin o jejich nutriční hodnotě. „Pokud se tato technologie vezme za špatný konec, může to dost špatně dopadnout,“ řekl Altman. Zneužití AI může vést ke změně reality a konkrétní Altmanovou obavou je, že by mohla ovlivnit prezidentské volby v USA v roce 2024.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.