Ve Zlínském kraji je pro podnikání nejpřívětivějším městem Zlín, na Vysočině Humpolec a v Jihočeském kraji Český Krumlov. Takové jsou výsledky srovnávacího výzkumu Město pro byznys, v němž je hodnoceno všech 205 měst a obcí s rozšířenou působností v České republice a 22 městských částí hlavního města Prahy. Výzkum vyhodnocuje analytická agentura Datank, vyhlašovatelem je týdeník Ekonom, partnerem stavební skupina Vinci Construction CS a Svaz měst a obcí ČR.

Zlín opět bodoval

Statutární město Zlín v kraji dominuje jak počtem firem, tak počtem živnostníků. Město myslí na elektromobilitu, alespoň o tom svědčí nejvyšší počet dobíjecích stanic. Zlín má rovněž nejvyšší počet dokončených bytů, a to v přepočtu na 1000 obyvatel i v přepočtu k meziroční změně počtu obyvatel. Město vynakládá dostatečné finanční prostředky zejména do oblasti veřejné dopravy, kultury a sportu. Radnice se může také pochlubit kvalitními webovými stránkami, na nichž podnikatelé naleznou v přehledné formě vše potřebné pro komunikaci s veřejnou správou a mnoho dalších pro podnikání užitečných informací. „Jsem rád, že se nám podařilo dostat na pomyslnou bednu. To, že je to letos příčka nejvyšší, nás těší o to více. Důležité je, že se na předních pozicích umísťujeme každoročně. Zlín je město původně průmyslové, založené na obuvnictví, ale aktuálně se transformuje především na nové moderní technologie, snažíme se být kreativní. Myslím, že si zde aktuálně všechny obory podnikání přijdou na své a mají zde své kvalitní zastoupení. Hodně na rozvoji podnikatelského prostředí ve městě spolupracujeme také s Univerzitou Tomáše Bati a krajským úřadem,“ říká primátor města Zlína Jiří Korec.

Stříbrné Uherské Hradiště zaznamenává v rámci regionu velmi vysoký meziroční nárůst počtu obyvatel. Má zároveň nadprůměrný počet uchazečů o zaměstnání, což je pro podnikatele důležitým lákadlem. Třetí příčku obsadil Rožnov pod Radhoštěm, a to mimo jiné díky nadprůměrnému počtu firem s více než 250 zaměstnanci v přepočtu na celkové množství ekonomických subjektů. Radnice dobře nakládá s finančními prostředky, alespoň to dokládají podprůměrné náklady na dluhovou službu a také vysoká likvidita.

Kde se v Česku daří byznysu – V. díl

Český Krumlov plný podnikatelů

V rámci Jihočeského kraje se na první příčce umístil Český Krumlov, kterému v bodování pomohl například velmi vysoký počet ekonomických subjektů v přepočtu na obyvatele. Počet uchazečů o zaměstnání je zde rovněž velmi vysoký, což skýtá podnikatelům možnost výběru pracovních sil. Radnice vynakládá dostatečné finanční prostředky zejména do oblasti kultury a sportu. Český Krumlov v rámci celého kraje nabízí rovněž nadprůměrný počet úředních hodin, během nichž si podnikatelé, ale samozřejmě nejen oni, mohou vyřídit vše potřebné.

Na druhé příčce se umístil Tábor, který má v rámci regionu vysoce nadprůměrné množství firem s více než 250 zaměstnanci v přepočtu na celkový počet ekonomických subjektů. Město myslí na bytovou výstavbu, alespoň o tom svědčí velmi vysoký počet dokončených bytů v přepočtu ku meziroční změně počtu obyvatel. Radnice se může také pyšnit v rámci Jihočeského kraje nadprůměrným podílem dotací na celkových příjmech města. Bronzové České Budějovice mají vysoce nadprůměrné množství živnostníků v přepočtu na obyvatele. V krajském městě rovněž meziročně rychle roste celkový počet ekonomických subjektů.

Za podnikáním do Humpolce

Na Vysočině zvítězil Humpolec, který se může v rámci kraje pochlubit jak velmi vysokým počtem ekonomických subjektů, tak i vůbec nejvyšším počtem firem s více než 250 zaměstnanci v přepočtu na celkové množství ekonomických subjektů. Město myslí na životní prostředí, alespoň o tom svědčí v regionu nejvyšší počet dobíjecích stanic pro elektromobily v přepočtu na množství firem. Nejlepšího výsledku dosáhl Humpolec v testu elektronické komunikace, který prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů ověřuje včasnost a kvalitu odpovědí živnostenských úřadů.

Na druhé příčce se umístilo krajské město Jihlava, které zaznamenává vůbec nejvyšší počet právnických osob a také počet dokončených bytů v přepočtu ku meziroční změně počtu obyvatel. V rámci regionu má Jihlava velmi vysoký podíl dotací na celkových příjmech a vůbec nejvyšší likviditu. Bronzové Velké Meziříčí má v Kraji Vysočina vůbec nejnižší index stáří, tedy podíl osob starších 65 let ku lidem mladším 14 let, což je dobrým signálem pro rozvoj podnikání do budoucna. Také celkový počet obyvatel v rámci regionu nadprůměrně stoupá.

Související