Drahé materiály, drahé energie proměňují i sektor stavebnictví a developmentu. Čeští stavitelé by rádi využívali alternativní stavební materiály i nové technologie. Ne vždy je to ale možné. Na vině je přísná česká regulace. Ta brání například tomu, aby se na výstavbu výškových budov využívalo dřevo. „Důvody vězí v našich protipožárních předpisech. Česká právní úprava vychází z metody, kdy čím vyšší stavba je, čím vyššímu počtu lidí bude sloužit, tím přísnější právní úprava se uplatní,“ vysvětluje advokát Taylor Wessing Marek Strádal.
To ovšem neplatí v zahraničí. Aktuálně nejvyšší mrakodrap s konstrukcí ze dřeva stojí v norském městě Brumunddal a měří 85 metrů. A ve švýcarském Winterthur poblíž Curychu se připravuje stavba ještě vyšší budovy. Projekt s názvem Rocket&Tigerli bude mít konstrukci z lepených dřevěných trámů a nejvyšší z jeho několika věží dosáhne výšky 100 metrů. V komplexu mají být byty, obchodní prostory a také hotel.
Takové projekty v Česku zatím nejsou na pořadu dne. V jiných oblastech začíná být ale české právní prostředí pro stavitele přívětivější. Nová evropská regulace změkčila například pravidla pro výstavbu fotovoltaických elektráren na střechách domů. Nedostatek stavebních dělníků pak sanují technologie. K vidění je tak v Praze například zastávka hromadné dopravy, kterou nevyrobila lidská ruka, nýbrž sjela z 3D tiskárny.
V podcastu se dále dozvíte:
- Co by se muselo v legislativě změnit, abychom i v Česku mohli používat dřevo na stavbu výškových budov?
- Jak se ve stavebnictví prosazuje robotizace, prefabrikace a 3D tisk?
- Kdo nese odpovědnost za takto postavenou stavbu?
- Evropská unie urychlila výstavbu fotovoltaik, v Česku se připravuje novela usnadňující rozvoj komunitní energetiky, jak se to promítne do podoby českých sídlišť?
- Jak přívětivá je česká legislativa k budování dobíječek pro elektromobily v bytových domech?
Change Makers vznikají ve spolupráci týdeníku Ekonom a advokátní kanceláře Taylor Wessing.
Moderuje Alžběta Vejvodová, zástupkyně šéfredaktora týdeníku Ekonom.
Podcast je k dispozici na Spotify, Anchor, Apple Podcasts a Google Podcasts.