Blockchain bývá obvykle zmiňován ve spojitosti s kryptoměnami, především pak s bitcoiny. To je ale jen jeden z mnoha způsobů jeho využití. „Blockchain je především myšlenka a technologie. Přináší možnosti, které by byly na centralizovaných systémech nepředstavitelné. Je nutné si uvědomit, že blockchain není univerzálním řešením, ale v některých případech je jeho využití geniální,“ konstatuje Karol Laco, advokát ve společnosti Taylor Wessing.
Blockchainy dnes nacházejí své uplatnění zejména v logistice. Umožňují nahradit papírové náložné listy digitálním záznamem a výrazně zjednodušují platby za dodané zboží. Transakce s využitím blockchainu probíhají automaticky. Nákladní automobil se zbožím opatřeným čidlem projede vraty odběratele a v tu chvíli dojde k okamžitému převodu peněžních prostředků dodavateli.
Za dosud nejzářnější příklad využití technologie blockchainu v byznysu Laco považuje řešení od IBM. „Zatím jsou s tím ale spojeny relativně vysoké vstupní náklady. Teprve až se ukážou reálné výhody nasazení tohoto systému, tak to vzbudí pozornost dalších výrobců v dalších odvětvích,“ uvádí advokát. Také připravované evropské nařízení o trzích s kryptoaktivy zkráceně nazývané MiCA by mohlo povzbudit využití této moderní technologie.
V podcastu se dále dozvíte:
- Jak česká legislativa upravuje blockchain?
- Je vždy nutné, aby zákazník platil kryptoměnami, pokud využívá blockchainové řešení?
- Co jsou to smart contracts a jak souvisí s blockchainovou technologií?
- Jak je to s vymahatelností smart contracts v praxi? Lze se jí dovolávat například u soudu?
- Jaké jsou perspektivy využití blockchainu a smart contracts do budoucna?
Change Makers vznikají ve spolupráci týdeníku Ekonom a advokátní kanceláře Taylor Wessing.
Moderuje Alžběta Vejvodová, zástupkyně šéfredaktora týdeníku Ekonom.
Podcast je k dispozici na Spotify, Anchor, Apple Podcasts a Google Podcasts.