Jedna z významných letošních novinek pro živnostníky nesouvisí přímo s daněním příjmů. Týká se zvýšení limitu pro přihlášení k dani z přidané hodnoty na dva miliony.

Změny pro podnikatele pro letošní rok nejsou tak velké, jako když se schvaloval velký daňový balíček. I tak jedna věc mohla zvláště drobné živnostníky potěšit. A to zvýšení limitu přihlášení k dani z přidané hodnoty.

Až doposud byl tento limit jeden milion korun v příjmu. Od Nového roku se musí k této dani přihlásit podnikatelé, kteří dosáhli příjmu dvojnásobného. Podnikatelé, kteří počítali své příjmy podle dřívější praxe s obavou, že se budou muset ke konci roku přihlásit k platbě daně z přidané hodnoty, mohou být v klidu.

Nové limity platí od 1. ledna 2023, ale už loni ke konci roku byla stanovena přechodná ustanovení. Například ti, jejichž obrat byl za 12 po sobě následujících kalendářních měsíců před prosincem 2022 v rozmezí od jednoho do dvou milionů korun, neměli povinnost podat přihlášku k registraci k dani z přidané  hodnoty.

Ministerstvo financí předpokládá, že počet živnostníků osvobo­zených od uplatňování DPH vzroste zhruba o 11 procent, tedy o 105 tisíc osob.

Kdy mají plátci DPH na výběr

Podnikatel, který je plátcem DPH a od 1. ledna 2023 mu ze zákona zanikla povinnost být plátcem DPH, má na výběr dvě možnosti.

Buď nadále zůstane plátcem DPH, a to i přesto, že už tuto povinnost ze zákona nemá, nebo se z plateb vyváže. Může se stát, že pro podnikatele je setrvání v pozici plátce DPH výhodné například proto, že spolupracuje s osobami, které plátci DPH jsou, nebo proto, že by zrušení plátcovství mělo zásadní dopady na jeho finance.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.