Bitcoin ani ostatní kryptoměny nelze považovat za virtuální peníze, cizí měnu ani za druh cenného papíru. Neplatí proto pro ně žádné výjimky či časové testy.

Česká daňová legislativa kryptoměny jako takové prakticky nezná. Navíc je potřeba rozlišit pohled zákona o daních z příjmů a zákona o dani z přidané hodnoty. První se na příjmy z kryptoměn dívá stejně jako na jakékoliv jiné. Například u směny kryptoměn za fiat, tedy jakoukoliv národní měnu, se na příjem nahlíží jako na obyčejný nákup zboží, zatímco u směny jedné kryptoměny za jinou se příjem považuje za barterový obchod.

V obou případech tento obchod, pokud při něm vznikl zisk, podléhá zdanění. Přičemž všechny směny kryptoměn za fiat nebo mezi sebou navzájem jsou zcela osvobozeny od DPH.

V Česku se základem pro výklad práva v oblasti kryptoměn stalo stanovisko České národní banky vydané v únoru 2014. Na něj navazuje ministerstvo financí potažmo Finanční správa a další dotčené úřady. Ministerstvo financí svým sdělením určilo, že kryptoměny mohou být brány jako zásoba, a tak k nim je potřeba přistupovat v účetnictví a daňových zákonech.

Je to rozdíl například oproti Slovensku, kde se vláda přiklonila k názoru, že kryptoměny jsou krátkodobý finanční majetek.

Je nutno zdůraznit, že účtování kryptoměn jako zásob bylo ze strany Ministerstva financí ČR jen doporučením. Mnozí odborníci se shodují v názoru, že toto stanovisko není nejšťastnější. A protože stát nemá legislativní definici kryptoměn, je možné, aby si účetní jednotka sama zvolila vlastní přístup k jejich účtování.

Neexistuje legislativa definující kryptoměny. Účetní jednotka si může sama zvolit vlastní přístup k jejich účtování.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.