Duševním vlastnictví, tedy právo k různým dílům a výsledkům lidské tvorby a myšlení, je sice staré jako lidstvo samo, v poslední době se ale o něm začíná přemýšlet kvůli moderním technologiím ve zcela novém světle a širším záběru. Díky nové evropské regulaci vstupuje jeho ochrana s větší razancí také na internet.
Podle platné právní úpravy je software pouhým nástrojem jako třeba malířský štětec v rukou umělce. V galeriích se už dnes ale můžeme setkat s obrazy, které nevytvořila ruka člověka, ale umělá inteligence. Robot už také prokázal, že dokáže napsat divadelní hru. Znamená to tedy, že můžeme bez dalšího přiznat autorství děl i někomu, kdo existuje jen ve světě jedniček a nul?
O tom se po světě vedou hluboké a komplikované debaty. „Platné autorské právo nechrání výstupy, které vytvořila umělá inteligence. To ale neznamená, že o tom nemůžeme uvažovat do budoucna,“ říká v podcastu Change Makers Karin Pomaizlová, vedoucí týmu duševního vlastnictví a IT advokátní kanceláře Taylor Wessing Česká republika. A dodává: „Můžeme například uvažovat o ochraně investice někoho, kdo vyvinul umělou inteligenci a zainvestoval i do jejího učícího procesu.“
Nebyla by to ostatně první změna v pojetí autorského práva. „Už jsme prolomili laťku, když jsme přiznali právní ochranu i počítačovým programům a fotografiím,“ upozorňuje Pomaizlová. Zatímco dříve tak právo chránilo jen autorství uměleckých fotografií a autoři museli k získání ochrany prokazovat jedinečnost svého díla, dnes už autorské právo chránění i třeba rodinné fotografie z dovolené nebo momentky, na nichž fotograf - amatér zachytil svého domácího mazlíčka.
V podcastu se dále dozvíte:
- Co všechno je součástí duševního vlastnictví?
- Jak se využívá v praxi, například té firemní?
- Jak moc se nové technologie, umělá inteligence nebo třeba blockchain propisují do způsobů ochrany duševního vlastnictví?
- Může být umělá inteligence vynálezcem? Je možné si její vynález nechat patentovat?
- Kdo může za robota podat patentovou přihlášku?
Change Makers vznikají ve spolupráci týdeníku Ekonom a advokátní kanceláře Taylor Wessing. Moderuje Alžběta Vejvodová, zástupkyně šéfredaktora týdeníku Ekonom.
Tento díl Change Makers vznikl ve spolupráci s Janem Zibnerem, autorem knihy Umělá inteligence jako technologická výzva autorskému právu.
Podcast je k dispozici na Spotify, Anchor, Apple Podcasts a Google Podcasts.