Týdeník Ekonom vybral letošní novinky, které by neměly ujít vaší pozornosti. Od knih o druhé světové válce až třeba po současný boj o čipy.
Martin Rychlík
Dějiny lidí
V roce 1945 sestavil americký antropolog George Peter Murdock seznam třiasedmdesáti univerzálií, jež najdeme v podstatě ve všech lidských kulturách napříč historií. Všichni lidé nějak bydlí, hrají si, nějak se češou, používají gesta, mají potravní tabu a nějak si vykládají vznik světa. A všichni to zároveň dělají svébytně, zpravidla odlišně než ostatní.
Tuhle lidskou rozmanitost se rozhodl popsat na šesti stovkách stran český etnolog a novinář Martin Rychlík, který se tématy kulturní historie zabývá již několik desetiletí. Získané poznatky přitom dokáže zábavnou formou předávat čtenářům, což dokázal již ve svých dvou předešlých knihách Dějiny tetování a Dějiny vlasů. Základem jeho nejnovější monografie se stal seriál, který vycházel na pokračování v Lidových novinách.
Výsledkem je opět čtivá kniha, která nám kromě jiného připomíná, že mnohé věci v našich životech, jež považujeme za přirozené a samozřejmé, vznikly uměle, dlouhodobou praxí a často pod mocenským tlakem. A na straně druhé, že existují gesta, zvyky a symboly, jejichž význam se po staletí nemění.
Jestli se tedy chcete například dozvědět, jaké pověry o štěstí prostupují lidskými dějinami napříč staletími i kulturami, jak operovali původní obyvatelé Austrálie či jakými rituály pohlavního dospívání procházeli a stále procházejí mladí lidé ve světě, pořiďte si tuto bichli, která bude ozdobou každé knihovny.
Michael Romancov
Námořní slepota
„Kdo ovládá moře, ovládá obchod; kdo ovládne světový obchod, získá bohatství celého světa a nakonec ovládne i celý svět,“ řekl kdysi sir Walter Raleigh. Kniha Námořní slepota politického geografa, publicisty a pedagoga Michaela Romancova tato slova jen potvrzuje.
Její název poukazuje na fakt, že máme tendenci přehlížet význam oceánů v lidských dějinách, a na mnoha příkladech ukazuje, jak výrazně rozbouřené mořské vody ovlivňovaly obživu lidstva, klima nebo mezinárodní vztahy. Navzdory nevelkému rozsahu dvou set čtyřiceti stran je kniha nabitá fakty a doslova nutí člověka dohledávat podrobnější informace i v dalších zdrojích. Tuhle knihu si rozhodně pořiďte, třeba už jen proto, abyste se – slovy autora knihy – dozvěděli, „jak se stalo, že se příslušníci poměrně malých přímořských národů dokázali nejen dostat na druhý konec světa, ale také tamní mnohem bohatší a lidnatější kraje opanovat“.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později