V lidském těle vznikne každý den několik buněk, které mají potenciál stát se rakovinnými. Protože je ale imunitní systém rychle zneškodní, nádor z nich ve většině případů nevznikne. Jenže někdy se přirozená obranyschopnost těla zadrhne. Třeba proto, že se nádorové buňky zamaskují tak, aby vypadaly jako běžné tělní buňky. Díky tomu se jim podaří přelstít imunitní systém, přežijí a namnoží se.
„Rakovinné buňky využívají různé způsoby maskování. Jednou z možností je změna složení cukrů, které mají na svém povrchu,“ vysvětluje Milan Vrábel z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Se svým týmem prozkoumal právě tyto kamuflážní schopnosti rakovinných buněk. Získané poznatky vědci nyní využijí při vývoji nového způsobu léčby nádorových onemocnění.
Výcvik pro imunitu
Každou buňku v lidském těle pokrývá miniaturní vrstva cukrů. Má buňku chránit a zároveň zajišťovat komunikaci s okolím. O dalších funkcích a přesné struktuře toho zatím víme málo. Milan Vrábel se rozhodl, že cukry na povrchu buněk prozkoumá detailněji. Dosud se to nedařilo, protože jsou velmi různorodé a jejich složení se u jednotlivých buněk liší. Na rozsáhlý výzkum Vrábel před časem získal v přepočtu 38 milionů korun od Evropské výzkumné rady. Letos uspěl v prestižní grantové soutěži znovu. Dostal druhý grant ve výši 3,7 milionu, který je určený na převod výsledků z laboratoře do praxe.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později