Home office. Zatímco ještě v roce 2019 byl pro mnohé žádaným benefitem, po roce 2020 se, s příchodem covidu-19, stalo jeho hojné využívání téměř nutností, i díky čemuž se významně rozšířil po „trhu práce“. Dva roky poté se dostáváme do přelomu, kdy vyčkáváme, jaká bude jeho budoucnost. Někteří zaměstnavatelé a zaměstnanci mají totiž i nadále zájem o jeho hojné využívání, nicméně se objevují ale i opačné tendence a snaha o postupný návrat do kanceláří a jiných běžných pracovišť.

Zákoník práce doposud neobsahuje zvláštní úpravu aplikovatelnou na problematiku home office. Během tzv. „covidových let“ se proto začalo volat po jejím doplnění. Ministerstvo práce a sociálních věcí nyní přichází s návrhem novely zákoníku práce, kterým má být do jeho materie vtělena právě specifická úprava pro tzv. práci na dálku. Avšak návrh novely z pohledu zaměstnavatelů přináší novou administrativu, nové náklady i rizika a nadále nedoplňuje úpravu k řešení palčivých otázek a problémů s ním spojených, které doposud nebyly v praxi uspokojivě překlenuty, uvádí Daniel Vejsada.

Co má přinést zamýšlená novela zákoníku práce? Jaké jsou v současnosti typické právní problémy home office z pohledu zaměstnavatelů i zaměstnanců a jak jim předcházet?

Na tyto i další otázky vám odpoví dnešní host Martina Frolíka, seniorní advokát AK PRK Partners, specialista na pracovní právo a autor talkshow Na kus řeči s právníky Daniel Vejsada.

Podcasty s názvem Právo k Ranní Kávě si můžete poslechnout také na SpotifyGoogle Podcasts nebo Apple Podcasts.

Další novinky ze světa práva můžete sledovat na LinkedInu PRK Partners, kde se jim pravidelně věnujeme.

Podcast Právo k Ranní Kávě vzniká ve spolupráci s advokátní kanceláří PRK Partners.

Související