Home office. Zatímco ještě v roce 2019 byl pro mnohé žádaným benefitem, po roce 2020 se, s příchodem covidu-19, stalo jeho hojné využívání téměř nutností, i díky čemuž se významně rozšířil po „trhu práce“. Dva roky poté se dostáváme do přelomu, kdy vyčkáváme, jaká bude jeho budoucnost. Někteří zaměstnavatelé a zaměstnanci mají totiž i nadále zájem o jeho hojné využívání, nicméně se objevují ale i opačné tendence a snaha o postupný návrat do kanceláří a jiných běžných pracovišť.
Zákoník práce doposud neobsahuje zvláštní úpravu aplikovatelnou na problematiku home office. Během tzv. „covidových let“ se proto začalo volat po jejím doplnění. Ministerstvo práce a sociálních věcí nyní přichází s návrhem novely zákoníku práce, kterým má být do jeho materie vtělena právě specifická úprava pro tzv. práci na dálku. Avšak návrh novely z pohledu zaměstnavatelů přináší novou administrativu, nové náklady i rizika a nadále nedoplňuje úpravu k řešení palčivých otázek a problémů s ním spojených, které doposud nebyly v praxi uspokojivě překlenuty, uvádí Daniel Vejsada.
Co má přinést zamýšlená novela zákoníku práce? Jaké jsou v současnosti typické právní problémy home office z pohledu zaměstnavatelů i zaměstnanců a jak jim předcházet?
Na tyto i další otázky vám odpoví dnešní host Martina Frolíka, seniorní advokát AK PRK Partners, specialista na pracovní právo a autor talkshow Na kus řeči s právníky Daniel Vejsada.
Podcasty s názvem Právo k Ranní Kávě si můžete poslechnout také na Spotify, Google Podcasts nebo Apple Podcasts.
Další novinky ze světa práva můžete sledovat na LinkedInu PRK Partners, kde se jim pravidelně věnujeme.
Podcast Právo k Ranní Kávě vzniká ve spolupráci s advokátní kanceláří PRK Partners.