Český realitní trh se podle účastníků konference týdeníku Ekonom Real Estate Forum o současných trendech a výzvách na nemovitostním trhu, dostupnosti bydlení a investičních příležitostech u rezidenčních i komerčních nemovitostí zklidňuje. A dostává se po vysokém růstu za covidové epidemie na normální trajektorii. Podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka nelze u novostaveb očekávat pokles cen, avšak majitelé starších nemovitostí, kteří potřebují rychle peníze, by naopak s cenami mohli jít dolů.

Z diskuse rovněž vyplynulo, že dostupnost bydlení omezuje skutečnost, že se v Česku málo staví a produktivita stavebnictví navíc už delší dobu stagnuje. K technologickému pokroku by mohlo přispět jak nasazení stavebních robotů, tak opětovný důraz na prefabrikaci a unifikaci. Nebo využití nových materiálů, například dřeva.

V souvislosti s nedostatkem bytů zazněla kritika chaoticky probíhající rekodifikace stavebního zákona. Ten sice měl co nejrychleji přispět ke zjednodušení výstavby, avšak jeho příprava se podle debatujících zasekla na zpolitizovaných sporech o tom, zda rozhodující slovo u stavebního řízení bude mít stát nebo obce.

Související