Bydlení ve velkých městech je drahé a podle archi­tektky Reginy Loukotové by lidé měli hledat alternativy. „Moderní je teď sdílení. Už když začnu přemýšlet o bydlení – týká se to především mladých –, je dobré najít lidi v podobné situaci, například při hledání pozemku nebo stavby vhodné k rekonstrukci,“ řekla týdeníku Ekonom. Přimlouvá se také za nájemní byty ve vlastnictví obcí a za příklad dává Vídeň. Ta totiž vlastní na 40 procent tamního bytového fondu a může tak ovlivňovat i cenu bydlení.

Je bydlení v Česku nedostupné?

Před pár dny jsem vyslechla debatu o bydlení a architektuře včetně závěrů výzkumu na základě dat Eurostatu. Z hlediska sociology uznávaného kritéria, že problémy nastávají, když rodina na bydlení vydává více než 30 procent svých příjmů, Česko problém nemá. Tak to ale vychází, jen když se zprůměruje celá republika. Pokud se soustředíme na Prahu a další velká města, tak to vypadá jinak. Pak je bydlení jistě drahé. Nevymykáme se ale z toho, co je vidět i v dalších evropských městech. Bydlení opravdu není levná záležitost.

Co byste doporučila těm, kteří bydlení ve velkých městech stejně hledají?

Hledat alternativu. Moderní je teď sdílení. Už když začnu přemýšlet o bydlení – týká se to především mladých –, je dobré najít lidi v podobné situaci, například při hledání pozemku nebo stavby vhodné k rekonstrukci. Proč by to každá rodina měla dělat individuálně, amatérsky, bez větších znalostí, protože se o tom nikdo nikdy neučil? Pokud se lidé spojí, mohou si najmout odborníka, architekta. Tím neříkám, že mají společně bydlet, mohou si ale najít třeba rodinnou vilu a rozdělit ji na tři byty. A podobně to udělat se zahradou.

Nájemní bydlení u nás zůstává hodně nestabilní a lidé k němu nemají důvěru. Málokdy dostanou k podpisu mnohaletou smlouvu.

Jenomže lidé se většinou obrací na trh a hledají domy a byty, vlastnické i v nájmu, v běžné nabídce.

Pak ale dopředu uslyší o drahých pozemcích, jak vše dlouho trvá, že jsou drahé stavební materiály. I tady by ale úspora mohla přijít už na samotném počátku, pokud by developeři našli kreativního architekta. A nenabízeli pouze byty, které často ani neodpovídají současným požadavkům na moderní bydlení. Prodávají hlavně standardizované 2+kk nebo 3+kk a to je málo.

Nemovitostní konference Ekonomu Real Estate Forum

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.