Titul mistra České republiky poprvé získal v roce 1999. Od té doby vyhrál domácí šampionát osmnáctkrát takřka nepřetržitě, jen v roce 2009 prohrál v semifinále. Je vicemistrem Evropy a vítězem více než tří desítek turnajů profesionální organizace PSA. Svůj úplně první úspěch ale squashista Jan Koukal slavil už mnohem dřív, jen rok poté, co v jedenácti letech vzal do ruky raketu. „V mém příběhu je důležitá všestrannost. Začal jsem ve třech letech s plaváním, v pěti s atletikou, zhruba v šesti s taekwondem, pak jsem hrál baseball, fotbal, tenis, zkrátka vyzkoušel jsem toho hodně, až pak jsem začal se squashem,“ přiblížil. A všestrannost je podle něho ve světě sportu zásadní i dnes. V raném věku by měly jít stranou ambice trenérů či rodičů. „Jinak se může vztah dětí ke sportu zničit, zmizí úplně chuť,“ zdůrazňuje muž, jenž v současnosti pomáhá třeba běžcům, plavcům, kanoistům, florbalistům vytvářet osobní brand, ve svém bývalém sportu je mentorem mladých.

Takže plavání, atletika, fotbal, tenis, baseball… Bylo možné dělat squash špičkově?

Když jsem s ním začínal, dělal jsem ještě fotbal, baseball i taekwondo a měl dva až tři tréninky denně. Postupně ale ostatní sporty odpadávaly a squash zůstal.

To se dalo zvládat?

V jedenácti letech? To neexistuje slovo unavený.

Nemám ten pocit z dnešních dětí.

To je dáno dobou. Já jsem vyrůstal v Dejvicích, kde je plno hřišť, a pořád jsem hrál něco venku, třeba basket. Odmalička jsem byl sportovní fanatik, a když teď vidím, jak jsou všichni už od tří let zaměření na jeden sport, přijde mi to smutné. V tomhle je úžasný příběh úspěšné tenistky Markéty Vondroušové, ta do patnácti hrála tenis jen dvakrát týdně. Když přišla na Štvanici, koukali na ni jako na zjevení. Hrála nejdřív fotbal, florbal a dělala další sporty. U dětí, kterým pomáhám, proto neřeším na začátku jen výsledek. Každý chce vyhrávat, ale to důležitější se děje, až když jsou starší. Být hvězda v jedenácti nebo dvanácti je fajn, ale pro mě je důležitá cesta, konkrétní kroky a návyky. A důležitý je i faktor zábavy, tedy aby si rodiče a trenéři neplnili své osobní ambice. Trenéři by měli dokázat vzbudit vášeň, aby si děti ke sportu vytvořily vztah a chtěly ho dělat.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.