Pouhých osm minut trvající proslov šéfa americké centrální banky Fed Jeroma Powella spustil minulý pátek výprodeje na akciových trzích. Jen pět z pěti set akcií zahrnutých v indexu S&P 500 skončilo ten den v plusu. „Centrální banky na sebe musí vzít zodpovědnost, že vrátí měnovou stabilitu. Historie ukázala, že zbrklé rozvolnění měnové politiky má tragické následky,“ uvedl Powell na tradičním setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole ve Wyomingu. Ukázalo se tak, že jestřábí politika americké centrální banky bude trvat déle, než si trh přál, a akciové trhy se už nebudou moci spoléhat na doping nízkých úrokových sazeb. V boji s nejvyšší infla­cí posledních čtyř dekád je Fed bude muset nadále zvyšovat.

Majetek pěti set nejbohatších Američanů se po Powellových slovech během jediného obchodního dne ztenčil o 78 miliard dolarů. Hodnota jmění Elona Muska se v průběhu několika hodin snížila o 5,5 miliardy, Jeff Bezos ztratil 6,8 miliardy a třeba Warren Buffett byl rázem chudší o 2,7 miliardy dolarů.

Po štědrých letech, kdy americké akciové trhy letěly takřka nepřetržitě vzhůru, teď dost pravděpodobně přijde podstatně hubenější doba. Powellovy poznámky signalizují, že Fed zřejmě v září opět zvýší sazby, podle předpovědí analytiků o 0,5 až 0,75 procentního bodu. A kombinace téhle politiky, rostoucích cen energií a zpomalující ekonomiky bude pro akciové trhy těžko stravitelná.

Na závěr důležité upozornění, spolu s příštím vydáním Ekonomu dostanou předplatitelé rovněž časopis Právní rádce. Tento magazín, který je v Česku dlouhodobě lídrem na trhu právních informací, se spojuje s Ekonomem a nově bude vycházet každý druhý čtvrtek v měsíci. Budeme v něm přinášet informace důležité pro život i byznys. Ať je vám užitečný.

Přeji pěkné čtení.

Související