1. Kina nezachránili ani Bond, ani Thor
Globální provozovatel kin Cineworld Group se sídlem v Londýně potvrdil, že zvažuje vyhlášení bankrotu v USA, protože se nadále potýká s dluhem v hodnotě pět miliard dolarů.
Společnost ujistila publikum, že její sály zůstanou otevřené a že tento krok nebude mít významný dopad na pracovní místa. Cineworld, který vlastní také českou divizi Cinema City, zaměstnává po celém světě více než 28 000 lidí.
Před koronavirovou pandemií to ovšem bylo až 45 tisíc. Stejně jako ostatní majitelé multiplexů i Cineworld byl lockdowny těžce zasažen. Značnou část kin byl nucen zavřít na delší dobu nebo mu pravidla různých států v různých fázích pandemie nařizovala fungovat se sníženou kapacitou hlediště.
Blízko bankrotu byl Cineworld už v roce 2020, ale díky pomoci věřitelů se mu vyhnul. Když se v minulém týdnu ve Wall Street Journalu objevily první zprávy o tom, že bankrot přece jen přijde, akcie Cineworldu klesly o více než 60 procent.
Majitelé kin věřili, že do lepších časů je přivedou letošní filmové trháky, jako byly třeba bondovka Není čas zemřít, dvojka Top Gunu a novinka od komiksového Marvelu Thor: Láska jako hrom. Film Top Gun: Maverick s Tomem Cruisem v hlavní roli skutečně utržil celosvětově 1,8 miliardy dolarů, což z něj dělá jeden z 10 nejvýdělečnějších filmů všech dob.
Avšak podle prohlášení Cineworldu stále není dostatek velkofilmů, které by přilákaly diváky v kinech masově. Tržby ze vstupenek letos klesly o 32 procent ve srovnání s předpandemickým rokem 2019. Tehdy se vyšplhaly na rekordních 42,5 miliardy dolarů a v kinech vládly snímky jako Avengers: Endgame a Ledové království 2.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později