Investice do nově vznikajících firem jsou v Česku pod evropským průměrem. Ekonomika tak přichází o příležitosti k rozvoji a růstu. Podle advokátky Jany Sedlákové je na vině smluvní chaos i to, že firmu v Česku stále ještě není možné efektivně založit online. „Nejde jen o to, že zahraniční investoři se na nás dívají, jak kdybychom zamrzli v minulém století, ale řada začínajících českých společností si pak raději založí mateřskou společnost v zahraničí, protože je to pro ně jednodušší,“ upozorňuje Sedláková. Ve spolupráci téměř dvou desítek advokátních kanceláří se teď snaží nastartovat změnu tuzemského přístupu. „Náš projekt je do značné míry o edukaci, aby se start‑upy připravily na to, co je čeká, a aby se jednání s inves­tory nezasekla hned ze začátku na smlouvě,“ popisuje.

Jaké typy dokumentů ve vašich vzorech start‑upy najdou?

Najdou tam term sheet, tedy dokument shrnující základní ekonomické a právní podmínky transakce. Najdou tam dotazník pro due diligence – takzvanou právní prověrku. Protože investor si chce vždy společnost před investicí prověřit. To zadá právníkům a ti pošlou do společnosti otázky typu, jak máte nastavenou korporátní strukturu, jaké máte účetnictví, jak máte nastavené pracovní smlouvy a podobně. Chtějí dokumenty a start‑upům taky trvá někdy i dva měsíce, než je připraví a pošlou. To jim investici protahuje. Proto ten dotazník, aby ve chvíli, kdy společnost vyjednává s investorem, už mohla paralelně chystat potřebnou dokumentaci. A dále mezi vzory budou smlouvy pro konvertibilní zápůjčku, klasickou investiční smlouvu, dohodu společníků, společenskou smlouvu a pracujeme ještě na zaměstnaneckém opčním programu. Toto by měl být základ, je ale možné, že v průběhu příprav přijdeme ještě s něčím dalším.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.