Nové technologie a umělá inteligence zásadně mění způsob práce ve zdravotnictví a komunikaci mezi pacientem a lékařem. „Pomáhají k lepším a rychlejším diagnózám a následné léčbě. Mnoho věcí, které se složitě musely řešit v nemocnicích, se v budoucnu bude řešit distančně a levněji,“ dívá se dopředu Petr Šíma, spoluzakladatel investiční společnosti DEPO Ventures. Podle průzkumu společnosti Zion Market Research citovaného agenturou Bloomberg měl v roce 2021 digitální trh ve zdravotnictví hodnotu zhruba 144 miliard dolarů a do roku 2028 se má více než zdvojnásobit na 367 miliard.
Také do Česka přišla třeba elektronická evidence pacientských dat, telemedicínské služby, analytické prediktivní systémy či digitální terapeutika.
Proti bipolární poruše s náramkem
Mezi odvětvími je jednou z nejrychleji se rozvíjejících péče o duševní zdraví. Zásadní vliv na to mají pandemie covidu‑19 a válka na Ukrajině. Rostoucí počet lidí s psychickými problémy naráží na nedostatek odborníků i ordinací. Na pomoc přichází digitální terapie Mindpax. Aktuálně je zaměřená zejména na pacienty s bipolární afektivní poruchou (deprese, mánie, střídání obou stavů) a postupně se chystá i na schizofrenii a deprese jako takové. Projekt dala spontánně dohromady skupina profesionálů z psychiatrie, psychologie, datové analýzy, IT řešení a byznysu.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později