Součty úřadů práce říkají, že v Česku je skoro 340 tisíc volných pracovních míst. Práci je ale možné získat v sotva třetině z nich. Databáze je plná starých informací, nijak se neaktualizuje. Podniky z ní své nabídky nestahují, i když už pracovníka získají, a někdy je tam nechávají jako rezervu. Nabídka mnoha nekvalifikovaných a hůř placených míst tu je proto, že musí být přednostně nabídnuty Čechům. Jenže firmy je chtějí obsadit cizinci ze zemí mimo EU. Chtějí být flexibilní a na úřady práce dají mnohem víc nabídek, než kolik právě potřebují lidí. Místo dvaceti třeba jen dva.
Databáze se nevyhne duplicitě, když sem stejné pracovní místo vloží zaměstnavatel i pracovní agentura. Statistika je to velmi třaslavá, říká Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank. „Na rozdíl od jiných statistik práce, jako zaměstnanosti či nezaměstnanosti, se na ni nevážou pevné údaje, jako jsou výplaty mezd či výplaty dávek, takže nevzniká potřeba ji sledovat s náležitou přesností.“
S rezervou databázi berou i oborové organizace, například Svaz průmyslu a dopravy hovoří o nadnesených číslech, a volají po aktualizaci. Ministerstvo práce a sociálních věcí, pod které spadají úřady práce, to nerozporuje. „Je to naše dlouhodobá bolest, kterou se nám ještě nepodařilo vyřešit,“ říká Kateřina Štěpánková, náměstkyně ministra pro zaměstnanost. „Navrhovali jsme legislativní změnu s požadavkem, aby zaměstnavatelé hlásili všechna svá volná místa. A ta, která nejsou po nějaké době obsazená, z databáze automaticky vypadla.“ Návrh ale sněmovnou neprošel.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později