1. Snížení daní zlevnilo paliva jen dočasně
Navzdory snížení spotřebních daní na pohonné hmoty se cena benzinu na tuzemských čerpacích stanicích dostala na dosud rekordní úroveň. Vláda od začátku června na čtyři měsíce prosadila snížení daní u benzinu a nafty o 1,50 koruny na litr, přičemž ministerstvo financí očekávalo zlevnění až o 1,80 koruny na litr. V pondělí 14. června se ovšem litr Naturalu v průměru prodával za 47,43 koruny, což je o 17 haléřů více než z donedávna rekordního března. Litr nafty podle údajů společnosti CCS v pondělí stál v průměru 46,63 koruny, což je zhruba o tři koruny méně než v první polovině března.
Podobná situace přitom už dříve nastala v jiných zemích, kde byla zavedena nižší spotřební daň. Například ve Velké Británii a v Irsku. Británie v březnu snížila daň z paliv o pět pencí (1,50 koruny), Irsko daň na benzin snížilo o 20 centů (4,90 koruny), daň na naftu pak o 15 centů (3,70 koruny). Stačilo přitom několik dní, aby se vládní snížení spotřební daně na ostrovech z koncových cen „vypařilo“ a i poté pokračovaly v dalším růstu.
K podobnému osudu směřují i ceny pohonných hmot v Německu. Tamní vláda od 1. června snížila spotřební daň u nafty o 14,04 centu (3,50 koruny), u benzinu dokonce o 29,55 centu (7,40 koruny).V reakci na toto opatření ceny paliv klesly těsně pod dvě eura za litr. Nyní se však opět zvyšují a začínají se přibližovat květnové úrovni.
Německý ministr hospodářství za Zelené Robert Habeck chce proto výrazně zpřísnit protikartelový zákon, aby petrochemickému průmyslu zabránil ve zneužívání dočasného snížení daně.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později