Na první pohled obyčejný černý kufřík, uvnitř však skrývá zařízení, které umožní teleportaci třeba do jaderné elektrárny ve válečné zóně s cílem na dálku vyřešit její opravu. Technologii, která tohle umožní, vyvinula česká firma Pocket Virtuality. Zatím se nejedná o teleportaci, jak ji známe ze světa sci‑fi, kdy se určitý objekt rozloží a na místě určení se zase molekuly a atomy zpětně poskládají, ale o virtuální typ.
Na místě určení musí být k dispozici unikátní technologie firmy pro kritickou infrastrukturu s názvem Fata Morgana a brýle Hololens pro rozšířenou realitu (AR) společnosti Microsoft – tedy obsah zmíněného kufříku. Člověk, který se nachází například v oné elektrárně, se připojí, nasadí si brýle a obraz, který snímá, pošle do počítače třeba na opačné straně planety. Tam si příslušný specialista opět pouze nasadí brýle a může se mezi stroji procházet, jako by byl přímo na místě.
„Překonáváme hranice toho, co bylo dosud možné,“ konstatuje provozní ředitelka Pocket Virtuality Lucie Brešová. Lidé ze vzdálených míst mohou spolupracovat, ať už se spojí přes monitor, nebo virtuální realitu. Právě tohle dělá novinku specifickou oproti technologiím, které „pouze“ realizují trénink na virtuálních modelech. A platí to i pro asistenci na dálku – při ní se sdílí obrazovka, zde se přenáší rovnou fyzický prostor i s detaily.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později