V této části se stručně seznámíme s tím, kdy vzniká povinnost podat daňové přiznání a kdy nikoli. Předem si řekněme, že není nutné se důležitého dokumentu bát. Někomu to zařídí daňový poradce, při samostatném vyplňování formulářů je dobrým pomocníkem daňový portál finanční správy.
Když není co odvést
Nejprve se budeme zabývat situacemi, kdy daňové přiznání podávat nemusíme. Zcela logicky to platí ve chvíli, kdy nemáme žádné zdanitelné příjmy, nebo pokud máme pouze příjmy, které jsou od daně osvobozeny. Obdobně platí, že povinnost podat daňové přiznání nemá osoba, která má pouze příjmy, které podléhají srážkové dani, neboť tyto příjmy již byly zdaněny tím, kdo příjem vyplatil, obecně zaměstnavatelem.
Mezi příjmy, které podléhají srážkové dani, patří například příjmy z dohody o provedení práce do hrubého příjmu 10 000 Kč měsíčně, pokud nepodepíšeme prohlášení k dani (tzv. růžové prohlášení). Anebo příjmy z dohody o pracovní činnosti do hrubého příjmu 3000 Kč měsíčně bez podepsaného prohlášení k dani. Dále se srážková daň zpravidla uplatňuje u podílů na zisku nebo u zahraničních příjmů.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 90 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později