1. Ruská armáda vpadla na území Ukrajiny
Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí uznal nezávislost dvojice separatistických republik na východě Ukrajiny a vyslal na jejich území ruské vojáky v rámci „mírové mise“. Putinův krok následně jednomyslně potvrdily obě komory ruského parlamentu. Většina západních zemí jej označuje za porušení mezinárodního práva a chystá sankce. Německý kancléř Olaf Scholz již uvedl, že Německo vzhledem k situaci nepovolí spuštění německo‑ruského plynovodu Nord Stream 2.
Ruská Státní duma schválila dohody o „přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci“ se separatistickou Doněckou a Luhanskou lidovou republikou na východě Ukrajiny, podle nichž může Rusko mimo jiné stavět na jejich území své vojenské základny.
Tamní obyvatelé budou moci mít ruské občanství a jako měna na území obou entit se předpokládá ruský rubl.
Nejen ze západních metropolí se od pondělního večera ozývají ostré reakce. Británie, Německo, Francie, Česko, Slovensko, Polsko, Španělsko, Řecko a řada dalších nejen evropských zemí označily chování Moskvy za porušování mezinárodního práva. Stejně se vyjádřili předseda Evropské rady Charles Michel a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že rozhodnutí Moskvy narušuje územní celistvost a suverenitu Ukrajiny a je v rozporu s principy Charty OSN. Finský prezident Sauli Niinistö pro změnu uvedl, že Rusko svými kroky vůči Ukrajině posiluje debatu o možném vstupu Finska do NATO.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později