První dolar vydělal Richard Malovič v pěti letech. „V roce 1999 jsem říkal mamince v tramvaji anglickou básničku a byla tam Američanka, která vstala a dala mi ho. Od té doby jsem se o dolary pořád zajímal. Dokonce jsem nechtěl jít ráno ani do školy, dokud na Radiožurnálu neřekli ranní kurz,“ vzpomíná. Od pěti let se také zná s Robertem Šefrem, s nímž před šesti lety založil v Brně firmu Whalebone. Chtějí s ní mezi špičku v kybernetické bezpečnosti. Nevyvíjejí klasický antivirus, který si uživatelé instalují do počítače či mobilu, ochranu dodávají rovnou síťovým provozo­vatelům, například poskytovatelům internetu nebo telekomunikačním operátorům. Jako generální ředitel má Malovič jasnou představu: „Budujeme obrovského hráče, který bude sídlit v Česku a bude do podstatné míry vlastněn stále námi.“

O prvním výdělku tedy víme. Kdy se do vašeho života přihlásil byznys jako takový?

Důležitý moment byl na střední škole, kde jsem začal pořádat klání v počítačových hrách. Účastnilo se jich hodně lidí, vydělali jsme nějaké peníze, pracovali se sponzory, získali organizační dovednosti a mediální pozornost. A já jsem měl zároveň jasno v tom, že chci jít na vysokou na ekonomku a dělat byznys. Vystudoval jsem ale i práva, protože je to dobrá kombinace – nedostanete se do přehnaně defenzivní situace, když potkáte právníka. A když v květnu v roce 2004 vstoupilo Česko do EU a Británie otevřela svůj pracovní trh, vyrazil jsem ještě se třemi spolužáky vydělat peníze tam.

Povedlo se?

Sháněli jsme práci a uviděli metaře a popeláře. Přišlo nám to jako něco naprosto úžasného, protože je to vlastně taková placená procházka po Londýně, i když se samozřejmě u toho pracuje. Navíc všechny chytré příručky říkají, že když chcete dělat byznys, musíte taky něco odmakat, abyste nebyl blbec, co ničemu nerozumí a neumí na nic sáhnout. Zůstali jsme tam dva měsíce a za rok znova a za další opět. A všechen výdělek jsme utratili za dva měsíce cestování po Americe.

To ale ještě nejsme u byznysu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.