Konopí si lidé spojují hlavně s marihuanou a psychoaktivními účinky látky THC. V pražských Čakovicích se rostlina bude pěstovat taková, aby pomáhala léčit. „Studie říkají, že například u rakoviny prostaty nebo Parkinsonovy nemoci může léčebné konopí poskytnout úlevu, zmírnit příznaky. Je jen potřeba vědět, jaký poměr účinných látek v rostlině zajistí, že je vhodná pro určitou chorobu,“ líčí plány vznikající pěstírny Tomáš Mikula. Spolu s Jiřím Velechovským stojí za projektem SensiQure.

Velechovský už několik let zkoumá převážně vliv pěstebních faktorů na biosyntézu kanabinoidů v konopí. Sleduje působení výživy, mikroklimatu, osvětlení i přísunu oxidu uhličitého. Při postgraduálním studiu na České zemědělské univerzitě už jednu unikátní pěstební laboratoř navrhl. Teď rozjíždí projekt hydroponického pěstování konopí s Mikulou, jenž se v něm stará o technologie a chce využít zkušeností s vývojem dílčích řídicích systémů pro indoor farming. Jeho úkolem je pohlídat, aby konopné rostliny měly optimální a stále stejné podmínky pro růst.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!

Tento článek je zamčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.

Odkaz pro sdílení:
https://ekonom.cz/c1-67026060-rakovina-nebo-parkinson-chceme-prizpusobit-konopi-tak-aby-pomohlo