Když začnou podnikatelé a manažeři diskutovat o dotacích, emoce planou a o pochvalu bývá nouze. Pro někoho jde o řešení, pro jiného o nekalou soutěž. Selektivní podpora podnikání a inovací přitéká z vládních i evropských zdrojů už dlouhá léta. V úhrnu nejde o malé částky, jen z evropského dotačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost rozdělilo ministerstvo průmyslu v letech 2014 až 2020 přes 100 miliard korun. Jaký je ale celkový přínos pro společnost, pro stát, pro jednotlivé podniky? Dá se to měřit sumou utracených peněz? O tom lze s úspěchem pochybovat.

Klasická ekonomická škola přesvědčivě popsala, proč vedou rozhodnutí soukromých podnikatelů k relativně nejefektivnějším investicím a maximalizaci jejich efektu. Adam Smith by se dnes asi divil, kolik projektů vzniká ani ne tak díky tržnímu propočtu pečujícího vlastníka, jako spíš proto, že zapadnou do hodnoticích škatulek dotačních titulů. Že jsou dotace cílené k tomu, aby se uspíšil rozvoj určitým směrem a svět se změnil k lepšímu? Teoreticky ano, ale zeleň stromu života se stejně prosadí po svém. I kdyby stát znásobil štáby úředníků, kteří dnes vyhodnocují dotační žádosti, nevyhne se ohýbání jejich kritérií. Linky na pečení chleba budou vydávány za vývojový převrat na úrovni špičkové kosmické technologie a ve strukturálně znevýhodněném regionu se s dotační podporou a daňovými úlevami postaví další montážní kapacity pár set metrů za okresními hranicemi středočeského autolandu.

Očekávání od investičních dotací

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.