Často vychovávají studenty, kteří se stanou špičkovými byznysmeny. Samy ale velký byznys zpravidla netvoří. České soukromé střední školy, které začínají čelit vlně populačně silných ročníků, a tudíž i rapidnímu nárůstu zájemců o studium, podnikají ve složitém prostředí, které je svázáno jak státními regulacemi a zásahy, tak i tržními principy. Výsledkem jsou navzdory tomu žádaná školská zařízení, která poskytují špičkové vzdělání. Na rozdíl od většiny soukromých vysokých škol, jež skomírají a nikdy se v Česku nestaly prestižními institucemi.
Přestože zájem o kvalitní soukromé střední školy převyšuje jejich kapacity, vysoce ziskových je pouze několik z nich. Ty s vysokým školným dosahují zisků v řádech stovek tisíců korun ročně. „Na provozování středních soukromých škol se v Česku nedá zbohatnout,“ tvrdí i Bohumil Kartous, vysokoškolský pedagog a ředitel Pražského inovačního institutu.
Soukromých středních škol, které podle představ mnoha rodičů kvalitněji připraví žáky na profesní i životní výzvy, jsou v tuzemsku necelé dvě stovky z více než dvanácti set. A jsou hodně pestré.
Působí mezi nimi jak elitní zařízení typu International School of Prague, které má roční školné ve výši bezmála 400 tisíc korun, tak i mnohem méně honosné ústavy v maloměstech. Ty mnohdy nabízejí vzdělávání ve specializovaných oborech, které veřejné školství často nepokrývá, a navíc za dostupnou cenu. Ta se počítá i v jednotkách tisíc měsíčně, to je třeba příklad soukromé střední školy Kostka na Vsetíně, která patří k největším v republice. Tento ústav vyučující obory od učitelství pro mateřské školy až například po informační technologie požaduje po svých studentech měsíční školné ve výši již od 2300 korun.
Víte, že…
Předplatitelé mají i řadu dalších výhod
- nezobrazují se jim reklamy
- mohou odemknout obsah kamarádům
- mohou prohlížet online archiv