Vzdělávání pro život v 21. století, inovace a děti, které si svou cestu vzděláváním hledají samy. To je ambice řetězce základních a středních škol, které vznikají šest let pod značkou Scio. „Změna je pro naše školy trvalý stav. Děti mohou být u vzniku inovací a učit se z toho,“ říká Ondřej Šteffl, zakladatel holdingu Scio a zároveň i vůbec první soukromé školy v Česku – PORG. ScioŠkoly se ale od této školy pro prospěchově nejúspěšnější žáky zásadně liší. „Kdybych tehdy věděl, co vím dnes, nikdy bych nezakládal na výkon orientovanou školu, a už vůbec ne osmileté gymnázium,“ říká Šteffl. Pro jeho 13 základních a dvě střední školy je klíčové to, aby zkoušely nové metody a cesty, které budou inspirací pro celý vzdělávací systém.

Šest let od otevření první ScioŠkoly otevíráte svou patnáctou. Jak těžké je podnikat v oblasti školství?

Jistě existují mnohem lukrativnější obory. Skutečně ziskové jsou jen velmi drahé a exkluzivní nadnárodní školy, ty se ale neřídí českým právem a také nepobírají dotace. My se snažíme o to, aby naše školy byly co nejdostupnější, školné tak tvoří v průměru jen něco kolem 40 % výnosů. Naše školy jsou zapsány v rejstříku MŠMT a pobíráme dotace, takže podle zákona si zisk ani nemůžeme přivlastnit. Veškeré volné prostředky tedy investujeme do rozvoje a další podpory škol, inovací, rozpracování koncepce apod. Jinak je v Česku snad s výjimkou PORG nebo Heureky většina soukromých škol taková one-man či častěji woman show. Tedy je to jedna instituce a za ní stojí jeden zakladatel. Vzniká nejčastěji tak, že se skupina nespokojených rodičů nebo učitelů definitivně naštve a řekne si, že si založí vlastní školu. Jde jim hlavně o to vyřešit problém pro své děti a málokdy mají ambici zakládat další pobočky nebo vydělávat hodně peněz.

Jak moc soukromé školství ovlivňuje stát a jste s touto mírou a jeho zásahy spokojený?

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.