Krácení pracovní doby se s nástupem digitalizace a robotizace znovu dostává do centra pozornosti. Ve vyspělých západních zemích se s tímto trendem byznys již většinou vyrovnal, Česko na kratší pracovní týden teprve čeká. Zatím je v tuzemsku zhruba o šest hodin delší než v sousedním Německu.
O jeho zkrácení už od příštího roku nyní usiluje levice s podporou odborů. Podle jejich představ by se pracovní týden měl zkrátit o 2,5 hodiny na 37,5 hodiny. Přičemž průměr v Evropské unii představuje 36,2 hodiny. Další jejich návrh cílí na prodloužení dovolené. Ta by měla činit pět týdnů pro všechny. Nyní takto dlouhou dovolenou zákon garantuje pouze státním zaměstnancům. V některých soukromých podnicích je týden dovolené navíc benefitem, v některých jej nemají vůbec − podle levice jde o 20 procent podniků.
Zástupci byznysu jsou proti a argumentují jak stávající covidovou krizí a nejistými vyhlídkami na oživení, tak dlouhodobým nedostatkem pracovních sil. Náklady na tyto změny Asociace malých a středních podniků a živnostníků odhaduje na desítky miliard korun ročně. „Jde o čirý populistický nesmysl za peníze firem,“ řekla Ekonomu místopředsedkyně asociace Pavla Břečková.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 90 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později