Jasný debakl utrpěl v takřka sportovním klání jeden z nejmocnějších hráčů globálního byznysu. Záměr největší americké investiční banky JPMorgan Chase financovat a vydělat na zbrusu nové evropské fotbalové soutěži je v troskách. Ambiciózní Evropská superliga, která měla konkurovat populární Lize mistrů a po vzoru bohatých amerických profesionálních soutěží v basketbalu či baseballu zajistit slavným evropským týmům jako Juventus Turín, Real Madrid či Liverpool FC vysoké a předvídatelné příjmy, se minulý týden rozpadla. Pouhé dva dny od odhalení celého plánu veřejnosti.
"Přepočítali jsme se, omlouváme se, poučíme se z toho," uvedl ve zřídkakdy viděném prohlášení zástupce největší americké banky, která drží aktiva v hodnotě vyšší než tři biliony dolarů. Superligu smetl drtivý a okamžitý odpor fanoušků, veřejnosti, politiků i zástupců evropských fotbalových lig. V zámoří převažující formát uzavřených soutěží bez sestupujících či postupujících týmů, který zamezuje propadům v příjmech, narazil na evropskou sportovní tradici. "O superlize ani neproběhla žádná diskuse, její odsouzení bylo divoké a rychlé," konstatoval Filip Mikel, konzultant a expert na sportovní byznys společnosti Deloitte.
Motivací k založení superligy byla přitom i snaha kompenzovat výpadky příjmů klubů v důsledku pandemie covidu. Ztráty pramení z neodehraných utkání, z menších výnosů ze vstupného, občerstvení či prodeje propagačních předmětů. Jen 20 nejbohatších evropských klubů zaznamenalo od počátku covidové pandemie výpadek příjmů ve výši dvou miliard eur.
Jsou to nenažranci
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 90 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později