Příjmy z kapitálového majetku, jako jsou podíly na zisku firem nebo úroky z vkladů a cenných papírů, se v praxi velmi často zaměňují s ostatními příjmy. Je to způsobeno tím, že mezi příjmy z kapitálového majetku řadíme především příjmy z držby tohoto majetku, zatímco příjmy z jeho prodeje se zdaňují v rámci ostatních příjmů. Zařazení příjmu do správné kategorie je důležité především z toho důvodu, že určuje techniku zdanění a možnost uplatnit související výdaje.

Příjmy z kapitálového majetku jsou charakteristické tím, že drtivá většina těchto příjmů podléhá srážkové dani. To znamená, že k osobě, které přísluší, se tyto příjmy zpravidla dostávají v čisté výši. Příjmy zdaněné srážkovou daní navíc není třeba uvádět do daňového přiznání.

Zapsáno v přiznání

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.