Zákony v Česku vznikají nesystematicky. Často chybí vstupní analýza problému, který chce stát novou regulací řešit. Ministerstva mají také sklon podhodnocovat investiční náklady. Příkladem takových chyb je věcný záměr energetického zákona, který na konci loňského roku předložilo ministerstvo průmyslu a obchodu. "Zcela v něm chybí konkrétní ekonomické údaje a náklady, které si nová regulace vyžádá," upozorňuje šéfka odborné komise pro hodnocení dopadů regulace Jiřina Jílková.

V čem vidíte největší přínos hodnocení dopadů regulace?

Naši práci chápu jako osvětovou činnost. Zpráva z hodnocení dopadů regulace a naše stanovisko jsou tady pro ministra, který ten zákon předkládá, pro jeho aparát a také pro parlament. Snažíme se, aby informace o dopadech zákonů byly na stole. V legislativním procesu to vyvolává alespoň občas otázky, jaký je smysl připravované regulace, k čemu je dobrá, jaké bude mít dopady.

Jaká je kvalita návrhů, které k vám z ministerstev přichází?

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.