Zákonodárci mají už jen několik měsíců na schválení řady důležitých zákonů. Co začne platit a co se nestihne?
Zatím nestanovený termín parlamentních voleb bude zkraje podzimu příštího roku časovou hranicí rozhodující o přijetí nebo nepřijetí stovek navrhovaných právních předpisů. Ty, které stávající složení sněmovny nestihne do té doby schválit, spadnou pod stůl. Ve výčtu návrhů zákonů v různých fázích legislativního procesu přitom nechybí předpisy, jejichž přijetí na dlouhou dobu ovlivní obsah peněženky každého z nás, stejně jako například délku dovolené.
Prošli jsme všechny návrhy, které mají vzhledem ke stavu projednávání a stanovisku vlády šanci obohatit Sbírku zákonů, a z nich vybrali ty nejdůležitější.
Daně
Zákon o daních z příjmů má mezi ostatními předpisy privilegované postavení. S jeho schválením, mají-li se podle něj řídit odvody už v příštím roce, otálet nelze. Přitom od začátku jej provází pohnutý osud. Ač jde o novelu připravenou vládou, sněmovnu opouštěla v podobě, na které nepanovala shoda ani v rámci kabinetu. Počítala totiž s vyšší daňovou slevou na poplatníka a znamenala by výpadek příjmů v objemu 130 miliard korun ročně. Premiér Andrej Babiš proto po Senátu požadoval úpravy a Senát mu vyhověl, když posvětil dvě sazby daně z příjmů − 15 a 23 procent −, zvýšení základní daňové slevy, ale pro příští rok jen o 3000 korun, a kompenzaci městům a obcím zvýšením jejich výnosů z daní. Poslanci teď mají na výběr: buď podpoří kompromisní senátní verzi, nebo setrvají na své původní variantě. Poslední slovo pak bude mít prezident Miloš Zeman. Ten už se nechal slyšet, že návrh chce kvůli slevě na poplatníka vetovat.
Víte, že…
Předplatitelé mají i řadu dalších výhod
- nezobrazují se jim reklamy
- mohou odemknout obsah kamarádům
- mohou prohlížet online archiv