Autor české krádeže století František Procházka měl štěstí. Když ho bezpečnostní agentura, ze které před 13 lety krátce po nástupu odcizil půl miliardy korun, přijímala, důkladně si ho neprověřila. Procházka byl přitom z předchozího zaměstnání propuštěn pro podezření z krádeže 23 milionů korun.
Krádež století je sice extrémním příkladem, nicméně tuzemské firmy kvůli přijímání manažerů se zatajenou temnou minulostí přicházejí ročně o statisíce, či dokonce miliony korun.
"Ze studií vyplývá, že chyba při výběru nevhodného kandidáta na pracovní pozici zejména topmanažerského typu stojí firmu deseti- až čtrnáctinásobek jeho ročního platu," tvrdí Tomáš Drážný, zakladatel společnosti Executivejob.cz, on-line platformy specializující se na obsazování topmanažerských pozic.
Bez kontrol u výběrových řízení se tak do firem snáze dostanou uchazeči, kteří poté třeba roky prodávají marketingové databáze zaměstnavatele nebo poškozují obchodní vztahy.
"Takoví lidé často rozbíjí tým, protože to samé dělali už v jiných společnostech," doplňuje Drážný. V Česku projdou podle odhadů nějakou formou prověřování pouze jednotky procent uchazečů o zaměstnání, například ve Spojených státech je to až 85 procent.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později