Je ráno a na nočním stolku zazvoní budík. Člověk vstane a nasnídá se. Za normálních okolností by byl vzápětí na cestě do práce, místo toho ale v obýváku zapne počítač.
Doporučený, či dokonce nařízený home office potkal jak řadové pracovníky, tak i manažery nebo podnikatele. Je to vlastně logický postup, jak omezit kumulaci lidí na jednom místě, snížit riziko nákazy koronavirem a zároveň nepřijít o zaměstnance ani nikoho o zaměstnání nepřipravit.
Ještě na jaře se takový scénář mohl jevit jako příjemná změna, zábavná zkušenost i sociální experiment, který dříve či později pomine. Jenže teď je to tady zase a situace začíná gradovat − jak prohlásil psycholog a lektor Milan Studnička: "Koronavirus zájem o terapeutické služby vystřelil vzhůru."
Zachovat rovnováhu
Některým lidem častější práce z domova vyhovuje, a dokonce si ji pochvalují. Ne všichni si však home office oblíbili a domácí stereotyp jim začíná vadit. Rádi by změnili prostředí, ale nemají kam jít − kavárny jsou zavřené, domácí pracovny okupují potomci s distanční výukou a ne každý člověk disponuje chalupou na samotě u lesa. Produktivita se snižuje, pocity zoufalství a frustrace narůstají. S tím souhlasí i Marko Orel, pedagog pražské VŠE a specialista na nové formy pracovních režimů. "Je prokázáno, že pracovní prostředí ovlivňuje produktivitu člověka a je prospěšné jej střídat a vyhnout se stereotypu," říká s tím, že zachovat rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem je důležité. Zvlášť v případě home officu to může být problém.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později