Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
zcela upřímně se vám přiznám, že tentokráte se mi úvodník nepíše úplně snadno. Opatření vyhlášená vládou ČR ke zmírnění šíření epidemie nemoci covid-19 se v době jeho vzniku sice zmírňují, ale pro mnoho firem stále ještě znamenají téměř úplné utlumení jejich činnosti. Kolik z nich se dostane do vážných ekonomických problémů během následujících dní či týdnů? Těžko odhadovat. Jak se nám ale s vámi daří − alespoň virtuálně − setkávat, ukazují se dvě věci. Ta první není tak úplně pozitivní. Jestliže jsme celý minulý rok slýchali stížnosti na přehřátý trh práce a nedostatek pracovních sil, nyní se zřejmě karta obrátí. Nezaměstnanost patrně během následujících měsíců poskočí vzhůru. Mohlo by se říci, že pro nás, lidi z oboru HR, to vlastně tak špatná zpráva není. Aspoň budeme mít více kandidátů ve výběrových řízeních. Jenže všichni víme, že ani pro firmy není příliš vysoká nezaměstnanost žádným požehnáním.
Home office je hitem dneška
Ale je tu také jedna dobrá zpráva. Mnoho firem, kde to bylo aspoň trochu možné, dokázalo rychle upravit své procesy tak, aby lidé mohli plnohodnotně fungovat z domova. Neděláme si iluze, že to někde nebyl tak trochu bolestivý proces. Vždyť v Česku máme pořád dost manažerů, podle kterých zaměstnanec pracuje, jen když ho vidí sedět u jeho pracovního stolu, a jen s velkou nechutí sledují, když se vydá uvařit si třeba kávu. Dovolit lidem pracovat z domova? To pro ně bylo ještě před dvěma měsíci nepředstavitelné. Přiznejme si, že i zaměstnanci, kteří brali home office tak trochu jako den volna, měli na tomhle přístupu svůj podíl. Jenže zasáhl osud a najednou je všechno jinak. Teď musíme pracovat z domova i my. Ostatně dubnové Moderní řízení je vpravdě historické, je to totiž vůbec poprvé, kdy vznikalo kompletně z našich domovů. A to dokonce včetně všech rozhovorů a setkání. I proto jsme se rozhodli v tomto vydání věnovat právě fenoménu home office. I když mimochodem, jak upozorňuje kolega Rani Tolimat, ve skutečnosti je tenhle anglicky znějící termín pro Angličana nesrozumitelný.
Opojná vůně levandule
Ale abychom nebyli jen pesimističtí. V rubrice Restart přinášíme příběh, který je snad tak trochu vytržením z pochmurného světa sevřeného karanténou. Po letech strávených v manažerských funkcích v rámci hotelového byznysu se Lukáš Drlík rozhodl, že potřebuje změnu. A od té doby provozuje v Bezděkově levandulovou farmu. Jak? Přečtěte si rozhovor Od manažera hotelu k levanduli.