Objev polovodičů změnil svět k nepoznání. I když se ozývají hlasy, že tato technologie dosáhla hranic svých možností, vědci stále usilují o prolamování bariér.
Jde přitom o peníze. "Polovodiče jsou technologií, která rozhoduje o úspěchu americké ekonomiky, o vytváření nových pracovních míst i o národní bezpečnosti," konstatuje web americké Asociace polovodičového průmyslu (SIA). To samozřejmě neplatí jen pro americkou ekonomiku. Stejně uvažují v Číně, Japonsku či například Severní Korea.
Současné polovodičové technologie jsou založené na křemíkových čipech. Jejich možnosti vylepšování popisuje takzvaný Moorův zákon. Ve skutečnosti nejde ani tak o zákon, jako spíš o vypozorované pravidlo tvrdící, že počet tranzistorů na čipu se každých 18 měsíců zdvojnásobí, tedy že se odpovídajícím způsobem zvýší výpočetní kapacita. Už několik desetiletí to tak je − jenže nyní začaly možnosti křemíkových čipů narážet na fyzikální bariéry dalšího zmenšování. Kdo je bude chtít překonat, nejspíš bude muset křemík hodit přes palubu.
Víte, že…
Předplatitelé mají i řadu dalších výhod
- nezobrazují se jim reklamy
- mohou odemknout obsah kamarádům
- mohou prohlížet online archiv