Vysoké školy v Česku trpí nedostatkem peněz, obrovským podílem neúspěšných studentů, nerovným přístupem ke vzdělání a řadou dalších problémů, které se navíc v posledních letech prohlubují. Podle ekonoma a experta na vzdělání Daniela Münicha na to doplácí celá česká společnost i ekonomika. A světlo na konci tunelu bohužel stále není vidět.

Jak na tom české vysoké školství v současnosti vlastně je?

Hodnotit to můžeme jednak z pohledu vědeckých výsledků vysokých škol, jednak z pohledu kvality poskytovaného vzdělávání. To první se měří podstatně snadněji a víme o tom docela dost. V některých oborech patříme bezpochyby ke světové špičce, třeba v analytické chemii. Hodnotím-li ale české vysoké školství jako celek, tak to z hlediska vědeckých výstupů není žádná sláva. Záleží samozřejmě na tom, s kým se poměřujeme. Když to jsou země "staré evropské patnáctky", pak jsme kdesi na chvostu. Když se ale srovnáváme se zeměmi visegrádské čtyřky, tak se ukazuje, že na tom jsme docela dobře. Ty tři zbývající postkomunistické země mají totiž s vysokými školami úplně stejné problémy jako my.

Hodnotím-li české vysoké školství jako celek, tak to z hlediska vědeckých výstupů opravdu není žádná sláva.

A jak jsme na tom, pokud jde o úroveň vzdělávání?

To jde velmi těžko říct, protože je to problematika takřka nezmapovaná. Určitě platí, že při hodnocení českých vysokých škol můžeme těžko paušalizovat. Existují tu samozřejmě ostrůvky pozitivních deviací, přežívá se jim ale těžko.

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.